Data publikacji: 2014-09-02
Zakończone lato charakteryzowało się dwojakim ruchem cen tworzyw sztucznych na rynku europejskim. Chociaż sierpień przyniósł spadki, to jednak w porównaniu z początkiem okresu wakacyjnego najpopularniejsze gatunki tworzyw podrożały.
Zmiany w cenach najlepiej oddają konkretne przykłady, zwłaszcza w odniesieniu do poliolefin, czyli najbardziej masowych tworzyw. Jeszcze w czerwcu za polietylen wysokiej gęstości przeznaczony do formowania wtryskowego płacono maksymalnie 1465 euro za tonę. W lipcu ceny wzrosły do 1505 euro/t, ale w sierpniu spadły do 1495 euro/t. Podobne tendencje zaobserwowano dla HDPE do formowania z rozdmuchem: 1455 euro/t w czerwcu, 1495 euro/t w lipcu i 1485 euro/t w sierpniu.
Z uwagi na lipcowy wzrost cen etylenu o 50 euro za tonę producenci z początkiem lata wezwali do podwyżek cen za HDPE, w których to zawarte byłoby 20 euro premii ponad koszty produkcji, tak by można było podnieść marże wytwórcze. Taktyka okazała się sukcesem i na początku lipca ceny HDPE wzrosły o 40-45 euro za tonę ponad ceny etylenu. W sierpniu doszło jednak do sytuacji, w której nastąpiła korekta. Pomimo tego, że wytwórcy HDPE w Europie pracowali na maksymalnych obrotach, a także wprowadzony został przydział w dostawach dla klientów, to utrzymywały się problemy, jeśli idzie o zaopatrzenie w polietylen bimodalny wysokiej gęstości. Zabrakło ponadto stałych dostaw jednomodalnego HDPE z Bliskiego Wschodu. W innych klasach HDPE większych problemów z zaopatrzeniem nie zanotowano.
W sierpniu spadały także ceny LDPE i LLDPE, choć i tak były to spadki niższe niż podwyżki w lipcu. W czerwcu na europejskim rynku płacono za LDPE 1545 euro/t, w lipcu 1595 euro/t, a w sierpniu 1585 euro/t.
Dwa miesiące temu producenci LDPE i LLDPE wezwali do podwyżek o 70 euro za tonę, mając nadzieję na umocnienie swoich marż w konsekwencji podążania za wzrostem cen etylenu (50 euro w lipcu). Słaby popyt ograniczył jednak te wzrosty do 45-50 euro/t. W pierwszych dwóch tygodniach sierpnia, ceny LDPE i LLDPE spadły już jednak o 10 euro/t, a ceny kontraktowe za etylen o 15 euro.
Producenci nadal zmuszeni są utrzymywać swoje instalacje na niskich poziomach pod względem wydajności ich działania, niemniej na rynku wciąż znajduje się wystarczająco dużo tworzywa, by zaspokoić niski sezonowy popyt na polietylen. W sierpniu dostępność LDPE była ograniczona przez zaistnienie siły wyższej w fabryce SABIC w brytyjskim Wilton, zaś na problemy z zapotrzebowaniem na europejskie LLDPE wpływał import od dostawców bliskowschodnich.
Jeśli chodzi natomiast o sytuację na rynku polipropylenu, to jego letnie dostawy były ograniczone siłą wyższą, która spotkała trzy europejskie fabryki. Oprócz brytyjskiej i belgijskiej, także te w Płocku należącą do Basell Orlen Polyolefins.
W lipcu producenci PP zaplanowali podwyżki w wysokości 30 euro/t, na które składało się 15 euro jako element podniesienia własnej marży i 15 euro jako element wynikający ze wzrostu cen propylenu. Tylko niektórym oferentom udało się osiągnąć ten cel, zwykle podwyżki plasowały się w przedziale 15 - 20 euro/t. W sierpniu z kolei większość oferentów polipropylenu musiało obniżyć ceny o 15 euro, co było m.in. skutkiem spadku cen propylenu o 20 euro/t.
Letnie zapotrzebowanie na polipropylen było normalne dla sezonu wakacyjnego, ale gdy okazało się, że koszty surowców petrochemicznych spadły, wówczas małe i średnie przedsiębiorstwa zredukowały skalę swoich zamówień przewidując nadejście spadków w sierpniu. W ubiegłym miesiącu tylko producenci żywności i wyrobów powstających w oparciu o wtrysk z rozdmuchem utrzymywali popyt na polipropylen przy życiu.
Ceny za PP typu homo wtrysk wynosiły 1555 euro/t w czerwcu, 1575 euro/t w lipcu oraz 1560 euro/t w sierpniu. Z kolei za PP kopolimerowy do wtrysku płacono w czerwcu 1615 euro/t, miesiąc później 1630 euro/t, zaś w ubiegłym miesiącu 1615 euro/t.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...