Data publikacji: 2013-01-02
Wyniki produkcji chemikaliów w krajach Unii Europejskiej będą w 2012 r. najprawdopodobniej słabsze niż w 2011 r.
Dane o trendach produkcji chemikaliów w 27 państwach UE przynosi najnowsze zestawienie przygotowane przez CEFIC. Raport Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego, która reprezentuje 29 tys. europejskich firm z branży chemicznej pokazuje, że w pierwszych dziesięciu miesiącach 2012 r. produkcja chemikaliów w UE była o 2,2% niższa niż w roku wcześniejszym. Dwa ostatnie miesiące najprawdopodobniej nie zmienią całościowego obrazu 2012 r. Jeszcze gorzej wygląda porównanie ze szczytowym rokiem 2007, kiedy to przemysł w dziedzinie wytwórstwa notował rezultaty lepsze o 6,3%.
Obecny spadek nie dotyczy jedynie wąskiej grupy chemikaliów specjalistycznych, które odnotowały 0,5% wzrost produkcji w stosunku do 2011 r. Bardzo słabe były natomiast notowania w dziedzinie polimerów, których produkcja spadła o 4% i w petrochemii – spadek o 5,3%.
W okresie styczeń – październik 2012 podskoczyły za to ceny chemikaliów w porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego. Były wyższe o 2,6%, co było spowodowane ogólnymi trendami w przemyśle petrochemicznym.
Ważnym aspektem, na który zwrócono uwagę w raporcie CEFIC jest zauważona w listopadzie poprawa wskaźników zaufania. Bierze się to z mniejszej ilości negatywnych ocen dotyczących wielkości portfela zamówień na nadchodzący okres. Lepsze są też nastroje menadżerów odpowiadających za produkcję w poszczególnych firmach, co wynika z opublikowanych przez Komisję Europejską danych pokazujących wzrost produkcji w europejskim sektorze wytwórczym.
Łączna wartość sprzedaży chemikaliów w UE w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2012 r. była o 4,9% wyższa niż przed kryzysem, czyli rokiem 2008. Przychody firm za pierwsze dziewięć miesięcy 2012 były o 1,5% niższe niż w tym samym czasie w 2011 r.
Pozytywnym sygnałem były natomiast informacje o nadwyżkach handlowych, które dodatkowo powiększyły się w porównaniu z rokiem wcześniejszym, osiąganych przez państwa unijne w handlu z innymi regionami: głównie państwami NAFTA (8,3 mld euro za pierwsze osiem miesięcy 2012 r.) oraz Rosji i Turcji (10,2 mld euro) i krajami azjatyckimi z wyłączeniem Chin i Japonii (3,8 mld euro).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...