Data publikacji: 2020-02-19
Cefic postuluje tzw. waloryzację CO2, co ma prowadzić do poprawy obiegu węgla w przemyśle w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie.
W ocenie przedstawicieli Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego (Cefic), jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi wpływu ludzkiego zachowania na naszą planetę, zdrowie i stan środowiska naturalnego. Dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym odpowiedzialnym za 64% globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka. Recykling węgla z CO2 - znany również jako chemiczna waloryzacja CO2 - może sprawić, że europejski przemysł stanie się liderem innowacyjnych technologii, podążając w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu i gospodarki o obiegu zamkniętym.
Węgiel, jak przypomina Cefic, jest niezbędnym składnikiem większości produktów chemicznych i wielu innych produktów. Wykorzystanie CO2 jako surowca może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i uniknięcia konieczności wydobywania kolejnych ilości węgla lub jego wypompowania z ziemi.
Chemiczna waloryzacja CO2 może być stosowana w produkcji chemikaliów, tworzyw sztucznych, materiałów, paliw alternatywnych i może zapewnić rozwiązania w zakresie magazynowania energii. Opracowano już różne technologie i zbudowano dla tego celu kilka zakładów demonstracyjnych w Europie.
- Opracowanie i wdrożenie technologii waloryzacji CO2 pociąga za sobą ogromne inwestycje o wysokim stopniu ryzyka. Nowe innowacyjne technologie o zmniejszonym śladzie środowiskowym (w tym śladzie węglowym) muszą jednak konkurować z istniejącymi już na świecie procesami, które osiągnęły wysoki stopień wydajności. Dlatego potrzebne są działania zmniejszające to ryzyko, tak aby ułatwić odpowiednie inwestycje w Europie, wsparcie badań i innowacji na poziomie UE i poziomie krajowym. Przygotować należy również europejskie ramy polityki, wspierające wykorzystanie CO2 jako surowca węglowego – nakłania w swoim stanowisku Cefic.
Co natomiast rozumie organizacja pod pojęciem waloryzacji CO2?
Przede wszystkim jest to nowy, szerszy niż dotychczas, stopień wykorzystania dwutlenku węgla. Zakłada on, że aby produkcja w Europie była bardziej zrównoważona, należy rozważyć alternatywne źródła węgla i ścieżki jego produkcji. Dwutlenek węgla jest dostępnym źródłem węgla o dużej podaży w Europie.
- Recykling węgla z CO2 może umożliwić bardziej zrównoważoną produkcję chemikaliów i materiałów. Europejska strategia na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla w przyszłej gospodarce o obiegu zamkniętym powinna uwzględniać zatem technologie waloryzacji CO2. W tym celu wykorzystanie CO2, jako alternatywnego źródła węgla, musi być częścią portfolio rozwiązań niezbędnych do realizacji głównych priorytetów UE i sprostania wyzwaniom społecznym. W celu bardziej zrównoważonej produkcji w Europie firmy chemiczne muszą zacząć inwestować w rozwój technologii umożliwiających wykorzystanie dwutlenku węgla oraz tlenku węgla jako alternatywnego surowca węglowego – przekonuje Cefic.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...