Data publikacji: 2013-01-24
- Pierwsze efekty konsolidacji w branży chemicznej już są. Musi jednak powstać ukierunkowana na przyszłość mapa chemicznych instalacji, tak by zniwelować obecny deficyt w handlu chemikaliami – ocenia Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa.
Zdaniem Budzanowskiego dotychczasowe rezultaty wynikające z uruchomienia działań konsolidacyjnych w krajowym przemyśle chemicznym są bezprecedensowe w historii polskiej gospodarki i giełdy. Tak duża zwyżka aktywów (o 40%) nie była bowiem w ogóle przez Skarb Państwa, jako jednego z udziałowców, spodziewana. By rozpoczęty w połowie 2012 r. proces kontynuować, konieczne jest jednak, w ocenie ministra, sprostanie trzem wyzwaniom.
Po pierwsze, konsolidacja musi być zakończona na partnerskich zasadach. Zarówno Zakłady Azotowe w Tarnowie – Mościcach, jak i Zakłady Azotowe w Puławach muszą jak najszybciej dojść do porozumienia, jeśli chodzi o ułożenie hierarchii w strukturze Grupy Azoty. A z tym są na razie kłopoty.
Drugim wyzwaniem jest dalszy rozwój projektów inwestycyjnych, wśród których minister za najpilniejszy uważa zasypanie krajowego deficytu w handlu chemikaliami. Stąd prace nad wspólnym projektem Tarnowa i Grupy Lotos, polegającym na budowie na Pomorzu wielkiego kompleksu chemicznego.
- Musi powstać mapa kolejnych chemicznych instalacji, które wykorzystają współpracę Grupy Azoty i Lotosu już dla własnych celów. Zależy nam, by instalacja na Pomorzu zapoczątkowała następne inwestycje. Liczymy, że w ten program włączą się nie tylko zakłady z Tarnowa, Puław, Kędzierzyna - Koźla i Polic, ale pojawią się i inne pomysły. To jest oczekiwanie, jakie Skarb Państwa kieruje wobec spółek chemicznych – powiedział Budzanowski.
Trzecim z nakreślonych przez ministra celów jest skuteczna polityka surowcowa i stworzenie możliwości własnego wydobycia gazu i ropy naftowej. To jednak zadanie stojące głównie przed PGNiG, który ma dostęp do surowców.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...