Data publikacji: 2012-09-27
Zarządy Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach i Zakładów Azotowych Puławy zawarły porozumienie określające zasady współpracy oraz prowadzenia negocjacji, których celem jest podpisanie umowy o konsolidacji. Porozumienie to kolejny krok na drodze budowy wiodącej grupy chemicznej w regionie i jednego z głównych producentów nawozów w Europie.
Przedmiotem porozumienia jest określenie zasad współpracy oraz prowadzenia negocjacji między Azotami Tarnów a ZA Puławy w celu zawarcia umowy o konsolidacji. W porozumieniu została określona lista zagadnień oraz wytyczne dotyczące sposobu ich unormowania w umowie o konsolidacji. Strony zobowiązały się do dołożenia należytej staranności w celu zawarcia umowy w dwóch etapach – w pierwszym etapie do 30 października 2012 r., tj. przed podwyższeniem kapitału zakładowego Azotów Tarnów, w zakresie dotyczącym głównie zasad ładu korporacyjnego oraz kontynuacji uruchomionych projektów inwestycyjnych, w tym energetycznych oraz w drugim etapie w 30 dni po podwyższeniu kapitału zakładowego Azotów Tarnów, głównie w zakresie strategii i synergii. Powyższy podział na etapy zawarcia umowy o konsolidacji jest konsekwencją ograniczeń w możliwości wymiany informacji pomiędzy Azotami Tarnów a ZA Puławy wynikających z przepisów o ochronie konkurencji. W świetle tych przepisów wymiana szeregu informacji będzie możliwa po uzyskaniu zgody właściwego organu antymonopolowego na przeprowadzenie transakcji i po jej zamknięciu. Umowa o konsolidacji stanie się skuteczna i będzie wykonywana pod warunkiem przeprowadzenia oferty nowych akcji Azotów Tarnów, o ile w wyniku tej oferty Azoty Tarnów stworzą z ZA Puławy grupę kapitałową.
Strony uzgodniły, że nazwa grupy kapitałowej po zamknięciu transakcji będzie brzmiała: Grupa Azoty.
W ramach prowadzonych negocjacji strony przeprowadzą wzajemny przegląd i analizę struktur organizacyjnych spółek, które wejdą docelowo w skład Grupy Azoty, jak też ich stanu finansowego oraz projektów inwestycyjnych. Celem tych działań będzie w szczególności:
• zidentyfikowanie i maksymalne wykorzystanie synergii występujących między ZA Puławy a Azotami Tarnów (i wchodzącymi w skład grupy Azotów Tarnów ZCh „Police” i ZAK), zwiększenie efektywności wykorzystania ich zasobów oraz wypracowanie najbardziej efektywnych form zarządzania wszystkimi spółkami Grupy Azoty;
• zorientowanie Grupy Azoty na budowę wartości dla swoich klientów oraz wzrost wartości dla akcjonariuszy.
Zgodnie z porozumieniem docelowa struktura organizacyjna Grupy Azoty będzie analizowana pod kątem skoncentrowania aktywów spółek wchodzących w jej skład oraz zapewnienia funkcjonalnej segmentacji obszarów biznesowych w centrach zarządzania, z uwzględnieniem zasady równości i partnerstwa, doświadczenia, wiedzy, rozwoju technologicznego i pozycji rynkowej każdej ze stron w odniesieniu do poszczególnych obszarów biznesowych. Strony będą dążyć do stworzenia silnej organizacji, która będzie w stanie maksymalizować korzyści z wydłużenia łańcucha wartości od surowca do klienta.
Zgodnie z porozumieniem, strategia integracji i rozwoju Grupy Azoty będzie miała na celu zapewnienie Grupie Azoty trwałej poprawy pozycji konkurencyjnej i warunków stabilnego rozwoju na globalnym rynku chemicznym przy stałym budowaniu jej wartości. Podstawowymi celami strategicznymi Grupy Azoty będą: notowanie akcji Azotów Tarnów w WIG20, dążenie do zapewnienia akcjonariuszom spółek z grupy kapitałowej jednego z najwyższych w branży zwrotu z powierzonego kapitału oraz utrzymanie trwałej pozycji jednego z liderów w zakresie produkcji nawozów w Europie i liczącego się gracza na świecie.
- Konsolidacja polskiej chemii jest niezbędna. W obliczu postępujących procesów globalizacji i integracji wszystkich gałęzi przemysłu, to jedyny sposób na obronę przed wrogimi przejęciami i zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu chemicznego na rynkach europejskich i światowych - podkreśla Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.
Sektor chemiczno-nawozowy stanowi jeden z kluczowych sektorów gospodarki, a jego właściwe funkcjonowanie i rozwój mają istotne znaczenie dla kondycji i innowacyjności całej polskiej gospodarki.
- Stworzenie silnej grupy chemiczno-nawozowej o ustabilizowanym akcjonariacie pozwoli na spokojną kontynuację procesów inwestycyjnych i integracyjnych w tym sektorze gospodarki oraz na wykorzystanie efektów synergii. Nie ukrywam, że jesteśmy zainteresowani także zwiększeniem skali działalności - zapowiada Paweł Jarczewski, prezes ZA Puławy.
Umowa o konsolidacji ureguluje również szczegółowo kwestie związane z reprezentacją obu stron w zarządach Azotów Tarnów i ZA Puławy. Porozumienie przewiduje, że po podwyższeniu kapitału zakładowego Azotów Tarnów zarządy będą rekomendować radom nadzorczym Azotów Tarnów i ZA Puławy powoływanie takiej samej liczby (2 albo 3) członków obecnych zarządów Azotów Tarnów i ZA Puławy do każdej z tych spółek.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...