Data publikacji: 2016-04-20
Brytyjski przemysł chemiczny chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej. Referendum na temat członkostwa tego kraju w UE odbędzie się 23 czerwca br.
W badaniu przeprowadzonym przez Chemical Industries Association, branżową organizację zrzeszającą firmy tworzące brytyjski rynek chemiczny i farmaceutyczny, 62% ankietowanych przedsiębiorstw opowiedziało się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE. Reszta pytanych wstrzymała się od odpowiedzi. Co ciekawe, żadne z sondowanych przedsiębiorstw nie stwierdziło, że opuszczenie UE byłoby najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia prowadzonego przez nie biznesu. O głos poproszono firmy odpowiadające za ok. 70% wartości sprzedaży realizowanej na brytyjskim rynku chemicznym i farmaceutycznym.
- Przemysł chemiczny w Wielkiej Brytanii respektuje sytuację, w której to referendum jest kwestią decyzji rządowych, a jego wynik zależy od decyzji obywateli. Dlatego do sprawy należy podchodzić z dużą ostrożnością i szacunkiem dla faktów. Dla wielu globalnie działających branż narażonych na wpływ trendów światowych, tak jak to ma miejsce w odniesieniu do przemysłu chemicznego, swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i ludzi, a także wspólne rozwiązania legislacyjne to podstawowe czynniki w zakresie globalnej konkurencyjności. Niezależnie od wyniku referendum pozostaną one niezmienione. Podstawowa informacją zwrotną z naszego badania jest jednak to, że rynek Unii Europejskiej ma dla brytyjskiego przemysłu chemicznego i farmaceutycznego fundamentalne znacznie, zarówno w dziedzinie tworzenia nowych miejsc pracy, jak i dalszych inwestycji oraz wzrostu. Pół miliona ludzi w naszym kraju pracuje w obydwu wymienionych branżach. Ponadto branża chemiczna jest tą gałęzią przemysłu, która może pochwalić się najwyższym eksportem spośród wszystkich sektorów gospodarki brytyjskiej – powiedział Steve Elliott, stojący na czele Chemical Industries Association.
- Istnieje wysoki stopień niepewności związany z referendum. Nie wiemy i nie możemy wiedzieć, jakie warunki zostaną ostatecznie wynegocjowane, ale niepewność polityczna będzie powodować niestabilność na rynkach przemysłowych i dodatkowe koszty dla handlu i inwestycji. Powstanie sytuacja, w której niewiadomą stanie się przyszłość pracujących w Wielkiej Brytanii obywateli innych państw UE oraz Brytyjczyków pracujących w UE. Będzie to wymagało poświęcenia ogromnej ilości czasu i energii, które mogłyby być wykorzystane np. na działania prowadzące do ukończenia budowy jednolitego rynku lub wypracowania lepszych warunków przynoszonych przez międzynarodowe umowy handlowe – dodał Richard John Carter, dyrektor zarządzający BASF UK & Ireland.
- Sukces biznesowy wielu mniejszych chemicznych firm w Wielkiej Brytanii zależy od utrzymania i wzrostu ich sprzedaży eksportowej na rynki unijne. Moja firma ponad 80% sprzedaży lokuje w państwach UE. Nawet sama groźba wyjścia z UE wywołała liczne pytania ze strony naszych klientów o dalszą współpracę między nami. Całkowite wyjście z pewnością zdestabilizowałoby przemysł i jego przyszły wzrost oraz miejsca pracy, które w nim są. Aby rozwijać naszą działalność musimy pozostać częścią największej gospodarki chemicznej świata – ocenił Tony Bastock, prezes spółki Contract Chemicals.
Głos przemysłu chemicznego znacznie różni się od głosu brytyjskiego społeczeństwa. W większości sondaży przed zaplanowanym na 23 czerwca br. referendum przewagę mają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Przekonują oni, że w razie Brexitu (opuszczenie UE) losy brytyjskiej gospodarki zależałyby od tego, jak ułożyłyby się stosunki gospodarcze Londynu i Brukseli, te zaś z uwagi na silne powiązania wcale nie musiałyby ucierpieć. Zyskiem dla Wielkiej Brytanii miałoby być natomiast uwolnienie się od unijnej biurokracji oraz kosztów ponoszonych przez Zjednoczone Królestwo z tytułu przynależności do UE.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...