Data publikacji: 2019-01-14 / Autor: Anna Jarosik
Aktualnie globalny rynek specjalnej żywicy polistyrenowej wart jest 111 mld dolarów i wzrosnąć ma do 126 mld dolarów w roku 2023, co będzie oznaczało dynamikę na poziomie 2,6% rocznie.
Wyroby z żywicy polistyrenowej spełniają m.in. funkcję ochronną, izolacyjną i amortyzacyjną. Znajdują zastosowanie w produkcji opakowań ochronnych, w budownictwie, motoryzacji i transporcie, elektronice oraz służbie zdrowia.
Głównymi czynnikami napędzającymi rozwój rynku są większe zapotrzebowanie na rozwiązania chroniące i zabezpieczające przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi pochodzące z branż końcowych. Dodatkowo ogólnoświatowe zaostrzanie się przepisów i wymagań związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych (zwłaszcza dwutlenku węgla) oraz zmiany w przepisach budowlanych, dotyczących budownictwa energooszczędnego, a więc o lepszych właściwościach izolacyjnych, powinny napędzać zapotrzebowanie na żywicę polistyrenową.
Funkcja ochronna żywicy polistyrenowej obejmuje, m.in. wytrzymałość na rozciąganie, zginanie, siłę uderzenia, przenoszenie obciążeń, które są w większości potrzebne w takich branżach, jak motoryzacja i budownictwo. Specjalna żywica polistyrenowa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rodzajów polimerowej piany. Jest lekka, składa się z pojedynczych komórek na bazie polistyrenu o niskiej gęstości. Dodatkowo ma wysoki stosunek wytrzymałości do masy, ponieważ jej komórki nie są usieciowane, co czyni ją idealnym materiałem do funkcji ochronnej.
Rozwiązania bazujące na żywicy polistyrenowej są jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych opcji pakowania, zwłaszcza dla wartościowych produktów. Produkty przemysłowe obejmują zarówno produkty łamliwe i kruche, jak i farmaceutyczne, elementy elektroniczne, elektryczne, artykuły konsumpcyjne, zabawki, jak i produkty ogrodnicze. Specjalna pianka opakowaniowa na bazie żywicy polistyrenowej dostosowuje się do zintegrowanych systemów produkcyjnych. Jest to opłacalne, wszechstronne, skuteczne i łatwe w obsłudze, ponieważ nie ma ostrych krawędzi ani zszywek. Może również chronić maszyny przed uszkodzeniem.
Głównymi dostawcami na rynku żywicy są m.in. Sekisui Plastics (Japonia); NOVA Chemical (Kanada); Synthos (Polska); BASF S (Niemcy); Sunpor Kunststoff (Austria); Atlas EPS (Stany Zjednoczone); Versalis (Włochy); SABIC (Arabia Saudyjska); LG Chem (Korea Południowa); BEWiSynbra Group (Szwecja); Lotte Fine Chemicals (Wielka Brytania); Total (Francja) oraz Trinseo (Stany Zjednoczone).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...