Data publikacji: 2017-09-14
Jednym z najważniejszych obecnie trendów na rynku nawozów sztucznych jest fakt, iż większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej zwiększa spożycie składników odżywczych, takich jak azot, potas i fosfor. Natomiast w Europie Zachodniej, a najbardziej w Niemczech, przewidywany jest spadek konsumpcji tychże składników odżywczych, głównie ze względu na zaostrzenie krajowych przepisów w zakresie stosowania nawozów.
Dla Niemiec zużycie nawozów w perspektywie najbliższych 10 lat może się zmniejszyć nawet o 50% w kontekście nawozów fosforowych oraz ponad 30% dla nawozów azotowych i potasowych. Ponad 15% spadek zużycia azotu może wystąpić także w Holandii. Polska na tym tle ma przed sobą bardzo dobre perspektywy, bo u nas – wedle szacunków organizacji Fertilizers Europe – powinien mieć miejsce blisko 40% wzrost konsumpcji nawozów fosforowych, ok. 20% wzrost zużycia nawozów azotowych i dochodzący do 10% wzrost w zakresie nawozów potasowych. Największe wzrosty konsumpcji nawozów – głównie potasowych – spodziewane są w Europie w takich krajach, jak Czechy, Bułgaria i Rumunia – wszędzie tam do 2026 r. poziom z końca 2016 r. mogą przekroczyć o 60%.
Ważnym rynkowym wskaźnikiem charakteryzującym ubiegły rok w branży nawozów były ich ceny. W handlu światowym pogłębił się spadek notowań nawozów mineralnych. Ceny były przeciętnie o 21,1% niższe niż w 2015 r. W grudniu 2016 r. nawozy mineralne były nadal o 19,2% tańsze niż rok wcześniej.
W Polsce natomiast średnioroczne ceny nawozów mineralnych w 2016 r. były o 4% niższe niż rok wcześniej. Niższe ceny nawozów były związane m.in. z ich nadpodażą. Spadek popytu w trzecim kwartale przyczynił się do posezonowych obniżek notowań. W rezultacie w grudniu 2016 r. nawozy kosztowały przeciętnie o 7,8% mniej niż 12 miesięcy wcześniej, przy czym najbardziej potaniały nawozy azotowe. Relacje cen nawozów do cen zbóż praktycznie nie zmieniły się w porównaniu z 2015 r.
Jednocześnie w naszym kraju, pomimo słabej koniunktury w rolnictwie, odnotowano w 2016 r. wzrost zużycia nawozów mineralnych oraz wapniowych. Konsumpcja nawozów mineralnych wyniosła nieco ponad 1,9 mln ton w przeliczeniu na czysty składnik i była o 6,4% większa w porównaniu z 2015 r. Zużycie nawozów azotowych wzrosło o 4,6% do 1,049 mln ton, nawozów fosforowych o 8% do 327,8 tys. ton, a nawozów potasowych o 9,3% do 530,2 tys. ton. Także zużycie nawozów wapniowych zwiększyło się do 70 kg CaO i był to najwyższy poziom nawożenia wapniowego w naszym kraju od ponad 10 lat.
Łącznie w Europie przemysł nawozowy osiąga przychody w wysokości ok. 12,5 mld euro (dane za 2016 r.), daje pracę ok. 93 tys. osób i działa w oparciu o ok. 120 jednostek produkcyjnych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...