Data publikacji: 2019-06-25 / Autor: Anna Jarosik
Globalny rynek bezwodnego chlorowodoru o bardzo wysokiej czystości wart jest 3,1 mld dolarów i rośnie w tempie 5,4% rocznie. Wzrost ten ma związek z zapotrzebowaniem na ultraczyste gazy elektroniczne, stosowane w produkcji półprzewodników.
Na Azję przypada 52,9% udziału w globalnym rynku bezwodnego chlorowodoru o wysokiej czystości. Spowodowane to jest wzrostem zapotrzebowania na wysoko wydajne urządzenia półprzewodnikowe. Chiny coraz częściej inwestują w zakłady produkujące chipy i półprzewodniki. Oczekuje się, że także Indie zapewnią lukratywne możliwości rozwoju tego rynku. Niedawna kampania „Make in India” zachęcała aktywne na tym rynku podmioty do ograniczenia importu i opracowania produktów wysokiej jakości, zwiększając tym samym popyt na bezwodny gaz HCl o bardzo wysokiej czystości.
Także Ameryka Północna jest ważnym regionem pod względem zużycia bezwodnego gazu HCl.
Bezwodny HCl o bardzo wysokiej czystości jest bezbarwnym gazem o silnym zapachu. Bezwodny chlorowodór o bardzo wysokiej czystości jest stosowany zwłaszcza w szeroko rozumianej branży chemicznej, elektronicznej, spożywczej, w produkcji napojów, stali i przetwórstwie metali oraz w branży farmaceutycznej. Zastosowania bezwodnego, gazowego HCl o bardzo wysokiej czystości obejmują m.in. chlorowodorowanie gumy, produkcję chlorków winylu i alkilu oraz produkcję produktów farmaceutycznych. W przemyśle półprzewodników stosuje się go do wytrawiania kryształów półprzewodników i do oczyszczania krzemu za pomocą trichlorosilanu.
Wśród kluczowych czynników wzrostu na globalnym rynku bezwodnego HCl o ultrawysokiej czystości wymienia się, m.in. rosnące zapotrzebowanie na smartfony, tablety i karty pamięci flash oraz nieustanne zwiększenie zakresu ich stosowania w elektronice użytkowej.
Dodatkowo bezwodny gaz HCl o bardzo wysokiej czystości jest szeroko stosowany w trawieniu baz epitaksjalnych krzemu i w produkcji wielkoskalowych neuromorficznych układów scalonych (chipów) oraz płytek drukowanych. Ponadto jest wykorzystywany w różnych procesach czyszczenia powierzchni i czyszczenia komór LPCVD (chemiczne osadzanie z fazy gazowej pod obniżonym ciśnieniem).
W zastosowaniach przemysłowych bezwodny gazowy HCl o bardzo wysokiej czystości stosuje się do produkcji chlorohydryn siarkowych, katalizatorów regeneracyjnych, kauczuków syntetycznych, chlorku metylu i chlorku winylu (tj. w oksychlorowaniu etylenu w syntezie VC).
Istotne wyzwania, jeśli chodzi o globalny rynek bezwodnego HCL o wysokiej czystości, związane są z wysokimi kosztami produkcji i transportu. Ponadto stosunkowo duża konkurencja ze strony dostępnych substytutów, takich jak trójchlorek boru; tetrafluorek węgla i amoniak działać może hamująco na przywoływaną branżę.
Wśród największych możliwości rozwojowych dla tego rynku wymienia się takie czynniki, jak wzrost inwestycji w badania nad układami scalonymi, optoelektroniką i urządzeniami o częstotliwości radiowej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...