Data publikacji: 2018-09-25 / Autor: Anna Jarosik
Według Allied Market Research, globalny rynek surfaktantów do 2025 r. będzie rósł w tempie 5,4% rocznie. Obecnie jego wartość to 43,7 mln dolarów.
Surfaktanty (środki powierzchniowo czynne) to organiczne substancje chemiczne, które po dodaniu do cieczy zmieniają jej właściwości na powierzchni lub na powierzchni styku (miedzyfazowej). Surfaktanty dzieli się na kationowe, anionowe, niejonowe, amfoteryczne oraz inne, m.in. mezojonowe.
W roku 2017 anionowe środki powierzchniowo czynne wraz z niejonowymi miały największy udział w rynku w skali świata (ok. 67% udziału). Prognozuje się, że wzrost wskaźnika CAGR do 2025 r. dla niejonowych surfaktantów wyniesie 5,8%. Pod względem grup produktowych będzie to najwyższa wartość wskaźnika CAGR.
Jeśli chodzi o zastosowania, to rynek środków powierzchniowo czynnych jest podzielony na detergenty do użytku domowego, środki higieny osobistej, środki czyszczące, branżę przetwórstwa żywności, chemikalia naftowe, chemię rolniczą, tekstylia, tworzywa sztuczne, farby i powłoki, kleje. W 2017 r. na produkcję detergentów i artykułów do pielęgnacji ciała przypadało dwie trzecie wartości rynku surfaktantów. Wysokie zapotrzebowanie na produkty do higieny osobistej sukcesywnie napędza wzrost rynku. Surfaktanty do zastosowań dla higieny osobistej to obecnie najszybciej rozwijająca się i rosnąca aplikacje w ujęciu przychodów. Wskaźnik CAGR ma się dla niej utrzymać na poziomie 6% do 2025 r.
Ameryka Północna i Europa odpowiadają za połowę produkcji i zużycia surfaktantów, ale to region Azji i Pacyfiku dominuje pod względem wartości przychodów – ponad 33%. Chiny są najszybciej rozwijającym się krajem dla rynku surfaktantów z dynamiką wskaźnika CAGR na poziomie 6,9%.
Ceny środków powierzchniowo czynnych w Europie są stosunkowo wysokie. Najczęstszym powodem tego stanu rzeczy są przepisy REACH. W Stanach Zjednoczonych koszty pozostaną za to umiarkowane ze względu na niskie ceny oleju mineralnego stosowanego zarówno w produkcji anionowych, jak i kationowych środków powierzchniowo czynnych.
Wśród aktywnych graczy w omawianym przemyśle wyróżnia się takie firmy, jak BASF; DowDuPont; Stepan Company; Evonik Industries; Kao Corporation; The Proctor & Gamble; Clariant; Lion Specialty Chemicals; Solvay oraz Huntsman Corporation.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...