Data publikacji: 2015-12-28
Dariusz Jasak, prezes zarządu i dyrektor generalny firmy Veolia Water Technologies podkreśla znaczenie, jakie w branży chemicznej pełnią instalacje służące do oczyszczania ścieków.
W ślad za przystąpieniem Polski do UE w 2004 r., w wyniku dostosowania rodzimego prawodawstwa do standardów unijnych, nastąpiło znaczące zaostrzenie istniejących regulacji chroniących środowisko. Jednocześnie większemu nadzorowi zaczęło podlegać ich wdrażanie. A to wymusiło nowe inwestycje, których wykonawcą była m.in. Veolia Watr Technologies.
- Istniejące zakłady chemiczne, przechodząc procesy modernizacji, jak również planując nowe inwestycje w szczególnie wrażliwy sposób traktowały problematykę ochrony środowiska, narzucając wysokie wymagania potencjalnym wykonawcom. Przemysł chemiczny ze względu na specyfikę swojej produkcji zawsze wymagał wyrafinowanych i zaawansowanych technologii dla unieszkodliwienia swoich odpadów. Rozwój chemii stymulował i napędzał postęp w poszukiwaniu skutecznych metod unieszkodliwiania substancji zagrażających środowisku. Przykładem inwestycji pozwalającej na unieszkodliwienie odpadów niebezpiecznych przy zachowaniu najsurowszych norm emisyjnych stała się spalarnia odpadów niebezpiecznych zbudowana na terenie kombinatu PKN Orlen w Płocku. W niedalekim sąsiedztwie, na terenie zakładów Anwil, funkcjonuje wdrożenie innowacyjnej technologii, tzw. złoża zawieszonego, które unieszkodliwia silne zanieczyszczenia zawarte w odciekach powstających w wyniku uruchomienia linii produkcyjnej oczyszczonego kwasu tereftalowego (PTA). Decyzja o wyborze optymalnej technologii powstaje najczęściej w wyniku przeprowadzenia badań pilotowych i testów laboratoryjnych. Chemia pomaga chemii – przyznaje Dariusz Jasak, prezes zarządu i dyrektor generalny Veolia Water Technologies.
Podkreśla także, iż uzyskane wyniki oczyszczania ścieku o silnym zanieczyszczeniu przeszły w przypadku Anwilu najśmielsze oczekiwania projektantów i w pełni potwierdziły zastosowaną technologię. Nierzadko bywa bowiem tak, że wyzwanie stawiane inżynierom ochrony środowiska prowadzi do opracowania nowej metody i potwierdzenia jej przydatności.
- Veolia Water Technologies może poszczycić się unikalnymi w skali światowej zastosowaniami metod unieszkodliwiania ścieków powstających w produkcji środków ochrony roślin, takich jak herbicydy i pestycydy. Zbudowana w tym celu oczyszczalnia ścieków w PCC Rokita osiągnęła parametry projektowe i jest referencją dla podobnych zastosowań. W doskonały sposób radzi sobie w chlorofenolami oraz tzw. AOX, redukując ich zawartość do akceptowalnych i niegroźnych dla środowiska poziomów – dodaje Dariusz Jasak.
Działająca na polskim rynku od ponad 20 lat firma jest globalnym liderem usług oferowanych dla gospodarki wodno-ściekowej. Dostarcza systemy oczyszczania ścieków, uzdatniania wody i przeróbki osadów ściekowych, a jej odbiorcami są m.in. przedsiębiorstwa z branży chemicznej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...