Data publikacji: 2015-07-20
Firma Atradius opublikowała „Barometr Praktyk Płatniczych”, będący międzynarodowym badaniem zachowań płatniczych przedsiębiorstw uczestniczących w transakcjach B2B. Wynika z niego, że firmy z branży chemicznej są jednymi z najczęściej korzystających z kredytu kupieckiego.
Firma Atradius opublikowała „Barometr Praktyk Płatniczych”, będący międzynarodowym badaniem zachowań płatniczych przedsiębiorstw uczestniczących w transakcjach B2B. Wynika z niego, że firmy z branży chemicznej są jednymi z najczęściej korzystających z kredytu kupieckiego.
„Barometr Praktyk Płatniczych” to badanie sprawdzające jakość praktyk płatniczych przygotowane na zlecenie Atradius, jednej z największych firm ubezpieczeniowych na świecie oferujących ubezpieczenie kredytu kupieckiego. Publikacja zawiera odpowiedzi ponad 1 tys. respondentów z pięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry oraz Turcja), którzy wzięli udział w badaniu w pierwszym kwartale 2015 r.
Z przeprowadzonego badania wynika, że respondenci w Polsce wydają się bardziej skłonni do udzielania kredytu kupieckiego w transakcjach handlowych B2B kontrahentom krajowym niż zagranicznym. Transakcje na kredyt stanowiły średnio 30,7% łącznej wartości sprzedaży krajowej i 25,6% sprzedaży zagranicznej B2B. Oba te wyniki są znacząco niższe niż średnie wyniki badania przeprowadzonego w Europie Wschodniej (42,9% w przypadku sprzedaży krajowej i 38,4% w przypadku sprzedaży zagranicznej) i w Europie Zachodniej (44,9% w przypadku sprzedaży krajowej i 37,7% w przypadku sprzedaży zagranicznej). Oznacza to, iż polscy respondenci są mniej otwarci na oferowanie kredytu kupieckiego niż spółki o podobnej pozycji w Europie.
Ankietowani w Polsce zadeklarowali skłonność do przyznawania kredytu kupieckiego głównie kontrahentom B2B z następujących sektorów: chemicznego, budowlanego, dóbr konsumpcyjnych, usług i wyrobów tekstylnych. Terminy płatności przyznawane kontrahentom B2B w sektorze chemicznym i budowlanym są dłuższe niż średnia krajowa. Najdłuższe terminy płatności przyznaje się kontrahentom w sektorze chemicznym (średnio 35 dni w przypadku transakcji krajowych i 37 dni w przypadku transakcji zagranicznych).
Płatności przeterminowane z powodu braku wystarczających środków występują najczęściej w sektorze chemicznym (68% respondentów), w którym odnotowuje się najdłuższe opóźnienia w regulowaniu płatności. W ciągu nadchodzących 12 miesięcy większość respondentów w Polsce przewiduje nieznaczne pogorszenie się zachowań płatniczych kontrahentów B2B w sektorze chemicznym (ok. 45% respondentów w odniesieniu do kontrahentów krajowych i ok. 30% w odniesieniu do kontrahentów zagranicznych).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...