Data publikacji: 2019-07-01
Boryszew ERG, jeden z kluczowych producentów chemii motoryzacyjnej w Polsce, pracuje nad rozszerzeniem portfolia produktowego o nowe rozwiązania. Szczególnie zaawansowane prace badawcze dotyczą projektu ekologicznego nanopłynu do chłodnic samochodowych i płynu do zabezpieczania przed oblodzeniem samolotów. Zostaną one zakończone najprawdopodobniej w 2020 r. i wtedy też produkty trafią na rynek. Wcześniej końca dobiegną prace nad płynem odladzającym i płynem zabezpieczającym dla sektora kolejowego.
W ocenie krajowej spółki, dynamika rynku chemii motoryzacyjnej wymaga od producentów ciągłego doskonalenia i dostosowywania oferty produktowej do zmieniających się potrzeb. W związku z tym projekty badawczo-rozwojowe muszą mieć coraz większe znaczenie dla twórców rozwiązań dla segmentu motoryzacyjnego.
Płyny do odladzania i płyny zabezpieczające przed ponownym oblodzeniem dla sektora kolejowego to najnowszy produkt z portfela Boryszew ERG, który będzie dostępny już zimą. Odladzanie elementów taboru szynowego jest wówczas jedną z podstawowych czynności na kolei. Opracowywane preparaty przeznaczone będą głównie do odladzania elementów jezdnych taboru, które to ulegają najczęściej oblodzeniu, prowadząc do unieruchomieniu składu.
Inne prace Boryszew ERG skupiają się na opracowaniu receptury płynu do zabezpieczania przed oblodzeniem samolotów. W skład przygotowywanego środka wchodzi wodny roztwór glikolu propylenowego, wzbogacony o innowacyjny pakiet inhibitorów korozji dla metali i stopów występujących w konstrukcji statków powietrznych oraz dodatki zmieniające właściwości reologiczne, tj. zagęstniki i środki powierzchniowo czynne. Ostateczna receptura opracowanego preparatu zostanie poddana testom zgodnie z restrykcyjnymi normami lotniczymi w kilku niezależnych jednostkach certyfikacyjnych.
- Środki zabezpieczające samoloty przed oblodzeniem muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Samoloty muszą zostać odśnieżone, odlodzone i odszronione, aby nie zmniejszyła się siła nośna ich płatów oraz właściwości aerodynamiczne całego samolotu. Nie bez znaczenia pozostaje wzrost liczby operacji lotniczych, w takich sytuacjach łatwiej o błędy pracowników, przygotowujących maszyny do lotu – komentuje Marlena Krohn, dyrektor zarządzająca Boryszew ERG.
Ważny dla firmy jest również projekt „Ekologicznego nanopłynu do chłodnic samochodowych o innowacyjnych parametrach użytkowych”. Polega on na opracowaniu receptury i technologii produkcji zupełnie nowego płynu i koncentratu płynu chłodniczego do silników spalinowych, aktualnie niewystępującego na rynku. Jego innowacyjność wynika z zastosowania nanododatków, zwiększających przewodniość i pojemność cieplną, co z kolei znacząco wpływa na zdolność płynu do odbierania ciepła z silnika, zwiększając wydajność i żywotność tej części samochodu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...