Data publikacji: 2015-08-17
Spółka Boruta-Zachem finalizuje budowę nowoczesnej linii produkcyjnej biosurfaktantów. Instalacja powstaje w Bydgoszczy.
Po wykonaniu prac remontowych i inżynieryjnych na zewnątrz i wewnątrz budynku fabrycznego, Boruta-Zachem dokonała w ostatnim czasie zakupu i instalacji trzech kolejnych bioreaktorów (łącznie będzie ich sześć) oraz większości urządzeń linii produkcyjnej służących do produkcji biosurfaktantów. Aktualnie trwają prace integracyjne, po których nastąpi rozruch i weryfikacja parametrów produkcji ze skali laboratoryjnej do przemysłowej.
- W czwartym kwartale tego roku ukończymy budowę linii produkcyjnej. Wytwarzanie surfaktyny przez żywe organizmy pozwala pozyskać dodatkowe, bardzo cenne substancje, np. prebiotyki. Dlatego równolegle planujemy produkcję kaskadową – biorafinerię. To duże przedsięwzięcie, więc dla zwiększenia bezpieczeństwa biznesu powołaliśmy do życia dwie spółki celowe: Boruta-Zachem Innowacje i Boruta-Zachem Biochemia. Poprzez te podmioty będziemy realizowali przedsięwzięcia inwestycyjne. Spółka przy ogromnym nakładzie pracy i kapitału nie jest zadłużona. Zdrową sytuację finansową zamierzamy utrzymać, stąd utworzenie spółek-córek. Przy tak rozbudowanym przedsięwzięciu jak biorafineria zarządzanie ryzykiem związanym ze wzrostem liczby projektów jest kluczowe dla bezpieczeństwa, także finansowego – ocenia wiceprezes zarządu Boruta-Zachem, Marcin Pawlikowski.
Firma, zgodnie z umową o dofinansowaniu, miała zakończyć budowę linii do końca 2015 r. Przyspieszenie prac nad dywersyfikacją produkcji wynika z przeprowadzonych przez zarząd analiz rynku dla działalności podstawowej, czyli produkcji barwników.
Historia Boruty – Zachem sięga 1894 r.. Wtedy to powstała jej pierwsza fabryka w Zgierzu. Już w latach przedwojennych zakład był krajowym liderem produkcji barwników. W latach 50. minionego wieku firma rozszerzyła działalność i rozpoczęła intensywne prace badawcze, których efektem było opracowanie i uruchomienie produkcji barwników syntenowych. Obecnie Boruta-Zachem stawia na badania i rozwój, opracowując nowe technologie i produkty, tak by rozszerzyć obszar działania i zdobyć nowe rynki. Skupia się na wzrastającym znaczeniu biogospodarki. Jest właścicielem unikalnej na skalę światową technologii pozyskiwania biosurfaktantów z biomasy rzepakowej. Przewodzi także międzynarodowemu konsorcjum, które prowadzi prace nad projektem produkcji prebiotyków.
- W związku z rosnącym znaczeniem biorafinerii dla współczesnej gospodarki Boruta-Zachem stawia na systemowe podejście do waloryzacji biomasy rolniczej. Poprzez biotransformację i rafinację prowadzi badania mające na celu biotransofrmację biomasy rzepakowej na cele paszowe, opracowuje technologię produkcji specjalnych węglowodanów (lewan) i innych związków o właściwościach prozdrowotnych do zastosowania w żywności i paszach, jak również prowadzi badania nad metodami frakcjonowania biomasy i izolacji związków o dużej wartości dodanej. Jej działania badawczo-rozwojowe obejmują także prace nad opracowaniem nanoplastrów oraz opatrunków insulinowych – tłumacza przedstawiciele przedsiębiorstwa.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...