Data publikacji: 2014-08-07
Koncern Borealis, czyli austriacki producent tworzyw sztucznych i nawozów, zawarł 10-letni kontrakt na dostawę etanu ze Stanów Zjednoczonych do swojego szwedzkiego krakera parowego w Stenungsund.
Borealis poszedł w ślady koncernu INEOS, który kilka miesięcy temu, jako pierwsza firma chemiczna na naszym kontynencie, zdecydował się na sprowadzanie do europejskich instalacji tańszego etanu ze Stanów Zjednoczonych. Partnerem obsługującym Borealis będzie firma Antero Resources z siedzibą w stanie Colorado.
Austriacki koncern poinformował także o umowie z Navigator Holdings, które zadba o transkontynentalny transport surowca (w tym celu wybuduje specjalnie przeznaczony dla obsługi tego zadania statek), a także o planach wielomilionowej inwestycji związanej z unowocześnieniem krakera parowego w Stenungsund i zbudowania przy nim zbiornika do magazynowania etanu.
Umowa na dostawę etanu ze Stanów Zjednoczonych stanowi uzupełnienie niedawnej umowy, jaką Borealis zawarł ze Statoil. W ten sposób uzyskał alternatywne źródło zaopatrzenia w surowiec służący do produkcji petrochemicznej. Etan wykorzystywany będzie do produkcji etylenu. W swoim szwedzkim kompleksie Borealis ma możliwość wytworzenia 620 tys. ton etylenu rocznie.
Transportowany do Europy etan stanowić będzie składnik gazu łupkowego wydobywanego z dwóch amerykańskich złóż: Marcellus i Utica położonych w stanach Pensylwania i Ohio. Pierwsze dostawy planowane są na 2016 r.
- Musimy wykorzystać znaczące zmiany w dostępności etanu, będące skutkiem boomu związanego z wydobyciem gazu łupkowego w USA. Na coraz bardziej wymagającym rynku w Europie zyskujemy wspaniałą okazję do zwiększenia swojej konkurencyjność w obszarze produkcji poliolefin – stwierdził Mark Garrett, prezes Borealis.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...