Data publikacji: 2013-02-25
Pod znakiem przejęć minął koncernowi Borealis rok 2012. Austriacki potentat właśnie poinformował o swoich ubiegłorocznych dokonaniach.
Wyniki finansowe jednego z największych na świecie producentów poliolefin nie wypadły zbyt korzystnie. Wprawdzie czwarty kwartał roku był dla firmy o wiele lepszy od analogicznego okresu roku wcześniejszego, to jednak łączny wynik za 2012 r. nie przebił tego z 2011 r.
W okresie październik – grudzień 2012 r. Borealis osiągnął przychody ze sprzedaży na kwotę 100 mln euro. Było to aż 42 mln euro więcej niż w ostatnich trzech miesiącach 2011 r. Mimo to firmie nie udało się poprawić bilansu rocznego. W 2011 r. przychody ze sprzedaży wyniosły bowiem 507 mln euro, a w 2012 r. było to 480 mln euro. W dodatku do poziomu 403 mln euro wzrósł dług producenta tworzyw, który na mniejszą skalę operuje także w branży chemikaliów bazowych i nawozów. Pogorszenie wyników związane było ze słabszą sprzedażą poliolefin na rynku europejskim szczególnie w drugiej połowie roku.
O wiele bardziej pomyślne dla Borealisa wiadomości wiązały się z jego aktywnością w obszarze branżowych przejęć i budowania pozycji na kolejne lata. Już w styczniu koncern przejął francuskiego producenta nawozów, firmę PEC – Rhin. Jej obecna nazwa to Borealis Ottmarscheim.
Oprócz przejęcia PEC – Rhin, Borealis w 2012 r. zainicjował także proces akwizycyjny dwóch innych przedsiębiorstw. Pierwszym z nich był francuski GPN, należący obecnie do koncernu Total. Drugim natomiast belgijski Rosier, przy czym jego przejęcie dojdzie do skutku tylko wtedy, jeśli wcześniej to samo stanie się z GPN. Obydwie firmy zajmują się sprzedażą nawozów. W tej chwili transakcje są jeszcze w toku i muszą zostać zatwierdzone przez odpowiednie urzędy antymonopolowe.
W listopadzie 2012 r. austriacki koncern objął też w posiadanie udziały w spółce DEXPlastomers, która została założona kilka lat temu jako joint venture Royal DSM i EcxxonMobil.
Kluczowym dla Borealisa wydarzeniem 2012 r. była jednak ukończona w sierpniu budowa w połowie komercyjnej instalacji poliolefin. Zlokalizowana jest ona w ojczystym Linzu, czyli miejscowości, w której koncern posiada bogate zaplecze produkcyjne. Instalacja jest już po rozruchu i przed końcem roku opuściła ją pierwsza partia katalizatorów Zieglera – Natty, opartych o firmową technologię Sirius. Umiejętność opracowania i produkcji własnych katalizatorów do produkcji poliolefin stanowi jedną z podstaw strategii dalszego rozwoju Borealisa.
Zgodnie z planem odbywa się też rozbudowa potencjału wytwórczego koncernu Borouge, który jest wspólnym przedsięwzięciem austriackiego producenta oraz bliskowschodniego Abu Dhabi National Oil Company. W tej chwili umiejscowiony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich kompleks olefin i poliolefin jest w stanie wyprodukować przez rok 2 mln ton surowca. W 2014 r. jego zdolności wytwórcze mają jednak wynieść już 4,5 mln ton.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...