Data publikacji: 2016-03-24
Pomimo opuszczenia przez Polwax Grupy Kapitałowej Lotos, firma wciąż utrzymuje bliskie relacje ze spółką z Gdańska. Lotos pozostaje dla Polwaxu jednym z najważniejszych partnerów biznesowych.
Polwax funkcjonuje od 1999 r. W latach 2004-2012 działał w strukturach Grupy Lotos, jako Lotos Parafiny. Nie wpisywał się jednak w strategię rozwoju Grupy Lotos, która ukierunkowana jest na wydobycie ropy naftowej i jej przerób. Lotos Parafiny był natomiast na samym końcu łańcucha przerobu ropy naftowej. Z tego względu w 2012 r. miał miejsce tzw. lewarowany wykup menedżerski, w którym wzięli udział menedżerowie Polwaxu, inwestorzy pasywni oraz fundusz private equity. W ten sposób powstało zupełnie nowe przedsiębiorstwo, które obecnie należy do czołówki europejskich producentów i dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych.
Produkty Polwaxu znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle nawozowym, odlewnictwie precyzyjnym, przetwórstwie drzewnym, produkcji lakierów i farb, produkcji świec i zniczy oraz przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Firma jest jednym z dwóch największych producentów wyrobów parafinowych w Polsce – drugi Orlen Południe charakteryzuje się jednak odmiennym profilem produktowym. W Jaśle posiada Polwax zakład do produkcji parafin, natomiast w Czechowicach-Dziedzicach, oprócz produkcji parafin, wytwarzane są znicze i świece.
Wychodząc z Grupy Lotos, Polwax nie zerwał jednak bliskich kontaktów handlowych z gdańskim potentatem. Jest bowiem Grupa Lotos najważniejszym dostawcą surowców dla Polwaxu. W 2015 r. zakupy dokonywane przez Polwax w Lotosie stanowiły 63% wszystkich zakupów spółki, a ich wartość wyniosła 112 mln zł. W 2014 r. udział zakupów, pod względem wartości finansowej, poczynionych przez Polwax w Grupie Lotos wyniósł z kolei 55%. Wśród pozostałych dostawców Polwaxu żadna inna firma nie przekroczyła progu 10% wartości dostaw ogółem, choć polski producent parafin współpracuje łącznie z ok. 100 dostawcami.
W jakim obszarze rynkowych współpraca Polwaxu i Lotosu jest szczególnie widoczna?
Podstawowym surowcem wykorzystywanym przez Polwax jest gacz parafinowy, będący produktem ubocznym w procesie produkcji olejów bazowych. Stosowany jest on do produkcji parafin. Dostęp do stabilnych dostaw wysokiej jakości gaczu parafinowego stanowi jeden z głównych czynników określających pozycję rynkową Polwaxu oraz determinuje perspektywy jego rozwoju. Istotnym czynnikiem warunkującym rozwój rynku parafinowego jest jednak ograniczona i niestabilna podaż gaczy na rynku światowym. Wynika to z faktu, że gacze są produktem ubocznym innych procesów produkcyjnych i w związku z tym ich produkcja nie jest prowadzona w relacji do zapotrzebowania ze strony odbiorców. Potencjał przerobu gaczy parafinowych w Polwax wynosi 35 tys. ton rocznie w zakładzie w Jaśle oraz 25 tys. ton rocznie w zakładzie w Czechowicach-Dziedzicach. W Polsce jedynymi producentami gaczy parafinowych są PKN Orlen i Grupa Lotos. Większość importu gaczu parafinowego pochodzi z kierunku wschodniego, tj. z Rosji, Białorusi i Ukrainy, głównie ze względu na niższą cenę w porównaniu do cen surowca importowanego z Europy Zachodniej dostarczanego m.in. przez ExxonMobil oraz Stell.
I to właśnie Lotos zabezpiecza dostawy do Polwaxu. Ok. 60-80% dostaw gaczu parafinowego dla Polwaxu realizowanych jest na podstawie długoterminowej umowy przedsiębiorstwa z Grupą Lotos (kontrakt obowiązuje do końca 2018 r.). Z przyczyn infrastrukturalnych zaopatrzenie pochodzące z rafinerii w Gdańsku i kierowane na południe Polski odbywa się drogą kolejową.
Ponadto Polwax posiada ramową umowę długoterminową z ExxonMobil na dostawę gaczu parafinowego oraz prowadzi rozmowy z zachodnimi producentami w celu podpisania kolejnych długoterminowych umów na dostawę głównego surowca stosowanego do produkcji. Pozostałe dostawy gaczu realizowane są poprzez zakupy na rynku spotowym oraz od regionalnych dystrybutorów, głównie z rynku wschodniego za pośrednictwem krajowych importerów. Jednocześnie w ramach dywersyfikacji portfolio surowcowego Polwax otrzymuje z holenderskiej firmy Cargill utwardzony olej palmowy, który stanowi substytut dla gaczy parafinowych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...