Data publikacji: 2013-05-22
Polska i Węgry chcą wzmocnić swoją pozycję na wartym 400 mld euro światowym rynku biotechnologii. Pomocna ma być zawarta właśnie umowa o współpracy. Dokument będzie ważnym impulsem dla rozwoju sektora Life Science w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej.
Porozumienie, w obecności przedstawicieli rządów Polski i Węgier, zawarto w trakcie branżowego kongresu BioForum 2013, które odbywa się w Budapeszcie. Umowa przewiduje współpracę pomiędzy Stowarzyszeniem Polskich Małych i Średnich Firm Sektora Life-Science i Węgierskim Stowarzyszeniem Biotechnologicznym.
- Biotechnologia to odpowiedź na setki problemów trapiących współczesną cywilizację - mówiła Grażyna Henclewska, wiceminister gospodarki. - Musimy pamiętać, jak ważna jest współpraca w branży biotechnologicznej. Aby efektywnie się rozwijać, ten sektor potrzebuje ścisłej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i rządem.
- Światowy rynek biotechnologiczny, to globalny biobiznes, który jest dla małych i średnich przedsiębiorstw z regionu Europy Środkowej i Wschodniej trudno dostępny. Dlatego musimy połączyć siły, aby pokazać swój potencjał. Ani polski, ani węgierski rynek biotechnologiczny nie są wystarczająco duże, aby samodzielnie rywalizować z największymi graczami w skali globalnej, jednak jesteśmy otwarci na współpracę – dodał Tadeusz Pietrucha, prezes Polish Biotech Association.
- Żaden z naszych krajów nie był w stanie samodzielnie utworzyć odpowiednio mocnego klastra biotechnologicznego, widocznego w globalnej skali. Teraz możemy utworzyć międzynarodowy klaster i wspierać sektor lokalnie, regionalnie i w skali światowej. Podpisanie umowy to pierwszy krok do wyjścia na rynek globalny – ocenia Erno Duda, prezes Hungarian Biotech Association.
Umowa o współpracy wylicza najważniejsze cele dla obu organizacji oraz nakreśla ramy kooperacji. PBA i HBA zamierzają promować rozwój biotechnologii w Polsce i na Węgrzech, aby stworzyć dobrą atmosferę dla działań członków obu stowarzyszeń ze strony rządów obu krajów. Dodatkowo będą zachęcać do współpracy i inwestycji w regionie największe koncerny. Innym celem jest wspólne pozyskiwanie grantów i dofinansowań, zwłaszcza tych oferowanych w ramach wspólnoty europejskiej.
Obecnie w Polsce, w Czechach i na Węgrzech działa już kilkaset firm z obszaru Life Science. Podstawowy obszar ich zainteresowań obejmuje rozwój i produkcję leków biopodobnych, prowadzenie badań klinicznych, rozwój personalnych terapii przeciwko chorobom cywilizacyjnym, w tym kuracje antynowotworowe oparte na badaniu genetycznych cech każdego pacjenta.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...