Data publikacji: 2017-03-16
PCC Rokita przygotowuje się do kolejnych inwestycji w obszarze produkcji chloru.
W tej chwili teoretyczna moc produkcyjna działającej w Brzegu Dolnym instalacji elektrolizy, opartej na pięciu elektrolizerach, wynosi 168 tys. ton rocznie w przeliczeniu na ług sodowy oraz 153 tys. ton rocznie w przeliczeniu na chlor. PCC Rokita ma jednak w planach zainstalowanie kolejnego – szóstego już - elektrolizera, który w 2018 r. zoptymalizowałby zużycie energii elektrycznej w kompleksie produkcyjnym w Brzegu Dolnym.
Ponadto zamierza przeprowadzić inwestycje eliminujące tzw. wąskie gardła w produkcji. Jeśli tak się stanie, wówczas uda jej się dojść do produkcji na poziomie ok. 200 tys. ton rocznie w przeliczeniu na ług oraz ok. 180 tys. ton rocznie w przeliczeniu na chlor. Części eliminacji wąskich gardeł nastąpi już w 2018 r. i będzie kontynuowana w następnych latach.
W trakcie bardzo wstępnych analiz finansowych pozostaje również inwestycja w kolejny elektrolizer. Dostawienie siódmego elektrolizera, przy założeniu braku ograniczeń popytowych mogłoby potencjalnie zwiększyć zdolności instalacji w przeliczeniu na ług sodowy do ponad 230 tys. ton/rok.
Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, trzeba mieć na uwadze, że wzrost mocy produkcyjnych na elektrolizie przekłada się zarówno na dodatkowe ilości chloru, jak i ługu sodowego. Jednocześnie utylizacja chloru będzie jednym z głównych ograniczeń możliwości wykorzystania pełnych przyszłych mocy produkcyjnych instalacji. W celu zbilansowania zużycia chloru spółka prowadzi zatem szereg analiz możliwości zagospodarowania chloru. Jednocześnie kluczowe pozostają odbiory chloru przez inną ze spółek z portfela PCC, czyli PCC MCAA.
Oprócz fundamentalnej kwestii zagospodarowania chloru, PCC Rokita analizuje również, w jaki sposób optymalizować marże na zwiększonym strumieniu ługu sodowego. Obecnie produkuje sodę kaustyczną, która jest zagęszczoną postacią ługu sodowego. Inwestycja w zakresie zwiększenia produkcji sody kaustycznej jest w trakcie wstępnych rozważań. Spółka nie sfinalizowała jednak odpowiednich analiz, które będą podstawą do finalnych decyzji inwestycyjnych.
Także w segmencie Chloropochodne PCC Rokita prowadzi inwestycje w dodatkowe zdolności produkcyjne. Odnoszą się one do tlenku propylenu. Mają pozwolić na to, by już po oddaniu inwestycji w 2017 r., produkcja tlenku propylenu wzrosła z obecnych 45 tys. ton rocznie do 50 tys. ton. Cały produkowany tlenek propylenu zużywany jest w tej chwili na potrzeby spółek działających na terenie przemysłowym PCC w Brzegu Dolnym.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...