Data publikacji: 2016-11-24
Koncerny Bayer i Monsanto ujawniły szczegóły związane z fuzją, w ramach której niemiecki koncern przejmie amerykańskiego giganta rynku rolniczego.
Kilka tygodni temu obydwie firmy podpisały umowę, w ramach której za 66 mld dolarów Bayer stanie się właścicielem Monsanto. W ten sposób powstać ma wspólna oferty dla rolnictwa.
- Fuzja stanowi znaczący krok naprzód dla naszej jednostki Crop Science i umacnia wiodącą pozycję firmy Bayer jako globalnego innowatora w dziedzinie Life Science, zajmującego czołowe miejsce w głównych segmentach swojej działalności – tłumaczy Werner Baumann, prezes koncernu Bayer.
Transakcja łączy ze sobą dwie różne, lecz w znacznym stopniu uzupełniające się firmy. Połączone spółki skorzystają z wiodącej pozycji, jaką Monsanto zajmuje w segmentach nasion i cech genetycznych, a także z platformy Climate Corporation oraz bogatej oferty Bayer w zakresie środków ochrony roślin przeznaczonych do kompleksowych zastosowań i upraw we wszystkich kluczowych regionach geograficznych. W efekcie przedstawiona zostanie szeroka gama rozwiązań zaspokajających potrzeby sektora rolniczego, w tym udoskonalone rozwiązania w dziedzinie nasion i cech genetycznych, rolnictwa cyfrowego i ochrony upraw.
Połączeniu ulegnie również potencjał innowacyjności obu wiodących spółek i platformy technologii badawczo-rozwojowych, których roczny budżet pro forma wynosi w przybliżeniu 2,5 mld euro.
– Rolnictwo jest źródłem jednego z największych współczesnych wyzwań: jak w sposób bezpieczny dla środowiska wykarmić dodatkowe 3 mld ludzi, którzy do 2050 r. pojawią się na świecie. Obydwie spółki wierzą, że to wyzwanie wymaga nowego podejścia, systematycznie łączącego wiedzę w dziedzinie nasion, cech genetycznych i środków ochrony roślin (także biologicznych), z głębokim zaangażowaniem w innowacje i zrównoważone praktyki rolnicze – ocenia Liam Condon, członek zarządu Bayer AG i dyrektor działu Crop Science.
– Wkraczamy w nową erę rolnictwa, która niesie za sobą wielkie wyzwania, domagające się nowych, zrównoważonych rozwiązań i technologii, umożliwiających rolnikom zwiększenie produkcji przy ograniczeniu nakładów. Dokładnie temu ma służyć połączenie ze spółką Bayer. Chodzi o stworzenie platformy innowacji, która powiąże asortyment produktów ochrony roślin Bayer z naszej światowej klasy nasionami i cechami genetycznymi oraz narzędziami z dziedziny cyfrowego rolnictwa, by pomóc plantatorom w przezwyciężeniu przeszkód w przyszłości - przyznaje Hugh Grant z koncernu Monsanto.
Globalne centrum działalności w segmencie nasion i cech genetycznych oraz centrala na obszar Ameryki Północnej dla połączonych spółek będą się mieścić w St. Louis w stanie Missouri w USA. Z kolei globalna siedziba działu ochrony roślin i działu Crop Science znajdzie się w Monheim w Niemczech. Firma będzie obecna również w Durham w Karolinie Północnej oraz wielu innych lokalizacjach w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Dział rolnictwa cyfrowego dla połączonych spółek ulokuje swoją centralę w San Francisco w Kalifornii. Wartość sprzedaży pro forma obydwu firm w 2015 r. sięgnęła 23 mld euro.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...