Data publikacji: 2013-03-25
Koncern BASF ograniczył w 2012 r. emisję gazów cieplarnianych o 31,7% na tonę sprzedawanych produktów oraz zwiększył swoją wydajność energetyczną o 19,3% w porównaniu z 2002 r.
Największa chemiczna firma świata wyznaczyła sobie globalne cele środowiskowe na 2020 r. Zamierza na koniec dekady zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 40% na tonę sprzedawanych produktów oraz podnieść wydajność energetyczną o 35% w porównaniu z sytuacją notowaną w 2002 r. (nie dotyczy to jedynie ropy naftowej i gazu ziemnego).
- To bardzo ambitne cele, ponieważ nasze zakłady chemiczne już osiągają wydajność powyżej średniej europejskiej - mówi dr Ulrich von Deessen, prezes Centrum Kompetencji BASF ds. środowiska i BHP oraz przedstawiciel ds. ochrony klimatu.
W 2012 r. ograniczenie emisji oraz wzrost wydajności energetycznej były niższe niż w 2011 r., gdy to w stosunku do 2002 r. firma emitowała o 34,6% mniej gazów cieplarnianych na tonę sprzedawanych produktów i poprawiła wydajność energetyczną o 25,7%. Zmiany w porównaniu z poprzednim rokiem wynikają głównie z ograniczonego wykorzystania zdolności produkcyjnej zakładów na całym świecie oraz prac konserwacyjnych. W obszarze ropy naftowej i gazu ziemnego BASF zrezygnował z ciągłego spalania gazów w pochodni, związanego z produkcją ropy naftowej, w rutynowych działaniach. Tylko dzięki temu firma obniżyła roczną emisję o ok. 2 mln ton gazów cieplarnianych.
W ubiegłym roku łączna emisja zanieczyszczeń powietrza przez zakłady chemiczne do atmosfery spadła o 63,1% do poziomu 31,58 tys. ton. Do 2020 r. BASF planuje ograniczyć emisję o 70% w porównaniu z wynikiem z 2002 r. Girma minimalizuje ponadto emisję zanieczyszczeń wody. W 2012 r. w porównaniu z 2002 r. emisja substancji organicznych była niższa o 76,4%, a azotu o 87,3%.
Również w zakresie działań dotyczących bezpieczeństwa produktów koncern wyznaczył sobie dobrowolny cel. Do 2020 r. dokona przeglądu oceny ryzyka dla wszystkich produktów sprzedawanych na świecie w ilości powyżej 1 tony rocznie. W ubiegłym roku cel ten zrealizowano już w 45%.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...