Data publikacji: 2015-05-19
BASF rozstrzygnął polską edycję konkursu naukowego „Bohaterowie Przyszłości”. Wygrały zespoły uczniowskie ze szkół w Krakowie, Płocku i Dąbrowy Górniczej.
Konkurs naukowy „Bohaterowie Przyszłości” trwał w naszym kraju od stycznia. Wcześniej zainaugurowano go w kilku innych europejskich państwach. Jego celem było zaznajomienie uczniów gimnazjów i szkół średnich z nauką oraz zwrócenie ich uwagi na rolę, jaką nauka odgrywa w codziennym życiu oraz w zapewnieniu zrównoważonego rozwoju w przyszłości. Zadaniem zespołów złożonych z uczniów gimnazjów i szkół średnich było przeprowadzenie badań naukowych i opracowanie rozwiązań problemów istniejących w lokalnej społeczności. Przygotowując i wprowadzając w życie rozwiązania, uczniowie powinni zrozumieć, że nauka, a w szczególności chemia, jest ważnym narzędziem służącym zrównoważonemu rozwojowi.
Na konkurs napłynęły prace stworzone przez zespoły uczniowskie z całej Polski. W efekcie wyłoniono te najlepsze. Oto one:
I miejsce: Jak zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza? - budujmy ogniwa słoneczne!
Zespół „Palokalipsa” z VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie pod opieką Karola Dudka.
II miejsce: Do palenia w piecyku nie trzeba „plastyku”
Grupa „Berger Agents” z Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku pod opieką Elżbiety Milewskiej.
III miejsce: Skonstruowanie urządzenia, które w oparciu o efekt piezoelektryczny wytwarza energię z hałasu
Zespół „Bibomaz” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej pod opieką Jadwigi Bochenek-Markiewicz.
Dodatkowo portal Chemiatomy.pl i BASF ufundowały nagrodę publiczności dla projektu „Utworzenie trwałego ogrodu szkolnego w celu odpoczynku i edukacji o środowisku naturalnym”, opracowanego przez zespół „Mistrzowie Ogrodu” z Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie pod opieką Viktora Stillmarka.
Zwycięskie zespoły otrzymały cenne nagrody - do zdobywców pierwszego miejsca trafiły rzutnik i tablica medialna dla szkoły, zaś członkowie wszystkich czterech zespołów otrzymali nagrody indywidualne.
Poprzez cykliczny konkurs naukowy „Bohaterowie Przyszłości” BASF poszukuje przyszłych młodych wynalazców, którzy potrafią w kreatywny sposób wykorzystywać innowacje naukowe do wdrożenia rozwiązań przyjaznych środowisku. Zadaniem zespołów złożonych z uczniów gimnazjów i szkół średnich jest przeprowadzenie badań naukowych i opracowanie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań problemów istniejących w lokalnej społeczności. Problemy mogą polegać na marnotrawieniu energii elektrycznej w szkole lub nadmiernej produkcji odpadów - chodzi o to, aby rozwiązać problem za pomocą metod naukowych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...