Data publikacji: 2017-02-27
BASF, największa na świecie firma chemiczna, podsumowała 2016 r. Zanotowała w nim przychody w wysokości 57,6 mld euro (spadek o 18% w porównaniu z 2015 r.). Wysoka sprzedaż uzyskana została w segmencie chemikaliów; znacząco niższa w segmentach ropy naftowej i gazu.
– W 2016 r. spółka BASF osiągała wyznaczone sobie cele w zakresie wzrostu i przychodów. Wzrost w segmencie chemikaliów przyczynił się do dalszej poprawy jego rentowności. Zgodnie z oczekiwaniami, przychody w segmencie ropy naftowej i gazu nie osiągnęły poziomu z 2015 r. W ciągu minionego roku wolumen sprzedaży rósł z kwartału na kwartał. Było to szczególnie widoczne w Azji, gdzie w sposób ciągły udało nam się zwiększyć wolumen sprzedaży w segmencie chemikaliów. Pokazuje to, że znaczące inwestycje w zakresie badań i rozwoju oraz nowych mocy produkcyjnych, które poczyniliśmy w ostatnich latach, opłacały się – powiedział Kurt Bock, prezes zarządu BASF.
Główną przyczyną spadku przychodów o 18% do kwoty 57,6 mld euro było zbycie aktywów obrotu gazem i działalności magazynowej w ramach wymiany aktywów z Gazpromem, co miało miejsce na koniec września 2015 r. W 2015 r. działalność ta wygenerowała sprzedaż na poziomie 10,1 mld euro. Ogółem efekt portfelowy przyczynił się do spadku sprzedaży o 15%. Dodatkowo, niższe ceny surowców doprowadziły do spadku cen sprzedaży o 4%. W ciągu roku spółka zwiększała jednak wolumen sprzedaży. W porównaniu z 2016 r. zwiększył się on o 2%, a w segmencie Chemicals o 4%.
Jak wyglądał 2016 r. w poszczególnych segmentach BASF?
W segmencie Chemicals sprzedaż zmniejszyła się o 8% do kwoty 13,5 mld euro. Było to spowodowane niższymi cenami wynikającymi ze spadku cen surowców, zwłaszcza w dziale petrochemii. Wyższe wolumeny sprzedaży nie były w stanie skompensować niższych cen. Niższe marże w działach petrochemii i produktów pośrednich przyczyniły się ponadto do spadku wartości wskaźnika EBIT przed kosztami nadzwyczajnymi. Niemniej wyższe marże na izocyjaniany w dziale monomerów pomogły ograniczyć ten spadek.
W sektorze Performance Products sprzedaż w 2016 r. była o 4% niższa niż w roku wcześniejszym i wyniosła 15 mld euro. Było to wywołane przede wszystkim spadającymi cenami sprzedaży oraz operacjami zbycia aktywów zakończonymi w 2015 r.
W segmencie Functional Materials & Solutions sprzedaż wzrosła o 1% do 18,7 mld euro. Dzięki zwiększeniu wolumenu sprzedaży we wszystkich działach udało się zniweczyć oddziaływanie niższych cen oraz nieznacznie gorszych kursów wymiany walut. Wzrost wolumenu przypisuje się przede wszystkim zwiększonemu popytowi na produkty branży motoryzacyjnej. Działalność związana z branżą budowlaną również notowała wysokie poziomy wolumenu sprzedaży.
W sektorze Agricultural Solutions na skutek niższych wolumenów sprzedaży oraz negatywnego oddziaływania związanego z kursami walut sprzedaż za 2016 r. zmniejszyła się o 4%, do 5,6 mld euro. Wymagające otoczenie rynkowe w branży środków ochrony roślin spowodowało szczególne zmniejszenie popytu na środki owadobójcze w Ameryce Południowej oraz na środki grzybobójcze w Europie. Ceny kształtowały się na poziomie z 2015 r. Rygorystyczne zarządzanie kosztami umożliwiło zmniejszenie poziomu kosztów stałych w segmencie rozwiązań dla rolnictwa.
W segmencie ropy naftowej i gazu (Oil & Gas) sprzedaż za cały rok zmniejszyła się o 79%, do 2,8 mld euro rok do roku. Ze względu na wymianę aktywów z Gazpromem na koniec września 2015 r., przychody z aktywów obrotu gazem i działalności magazynowej oraz ze spółki Wintershall Noordzee ustały z czwartym kwartałem 2015 r. W segmencie ropy naftowej i gazu produkcja wzrosła o 15% w ujęciu rok do roku, ale zmiany cen i kursów walutowych przyczyniły się do spadku sprzedaży o 15%. Główną przyczyną był niższy poziom cen ropy naftowej i gazu zbycie działalności w zakresie obrotu gazem i jego magazynowania na rzecz Gazpromu.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, po okresie intensywnych inwestycji, w 2016 r. spółka BASF ograniczyła ich poziom o ponad 1 mld euro. Łącznie wartość inwestycji wyniosła 3,9 mld euro. W najbliższych latach firma planuje inwestycje na podobnym poziomie.
Bardzo dobrze akcje BASF zachowywały się natomiast w 2016 r. w obrocie giełdowym, zamykając rok na poziomie 88,31 euro, czyli 25% powyżej wartości z końca 2015 r.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...