Data publikacji: 2011-09-05
smart, pionier w dziedzinie mobilności miejskiej, na przykładzie smart fortwo electric drive, pokazuje w jakim kierunku zmierza rozwój mobilności w światowych metropoliach. Wraz z BASF smart udowadnia, kto jest liderem w dziedzinie zastosowań technologii wyznaczających trendy na przyszłość, i to nie tylko w zakresie samego napędu. Wspólnie zaprojektowany pojazd smart forvision, który zaprezentowany zostanie na wystawie IAA 2011 łączy w sobie futurystyczny design, wydajność energetyczną, lekkie materiały konstrukyjne i nowoczesną regulację temperatury.
Rezultatem współpracy jest zastosowanie zupełnie nowych koncepcji, innowacyjnych materiałów izolacyjnych, odblaskowych, lekkich materiałów konstrukcyjnych i nowoczesnego sposobu zarządzania energią.
- Obok transparentnych ogniw słonecznych, przezroczystych i energooszczędnych diod oraz folii i lakierów odbijających podczerwień zastosowano również wysokiej jakości pianki służące do izolacji termicznej. Smart wyznacza także nowe trendy w dziedzinie stosowania lekkich materiałów konstrukcyjnych poprzez zastosowanie pierwszej felgi wykonanej w całości z tworzywa sztucznego - mówi szefowa smarta, dr Annette Winkler.
- Samochody przyszłości potrzebują materiałów i technologii obniżających zużycie energii i jednocześnie podwyższających zasięg pojazdu oraz komfort jazdy. Nasze innowacje w znaczący sposób przyczyniają się do tego - twierdzi dr Christian Fischner, szef działu badań polimerów w BASF. - Jesteśmy dumni z tego, że tworząc smarta, udało nam się opracować całościową koncepcję dla miejskich pojazdów przyszłości. Wspólnie zaprezentowaliśmy pojazd, dyktujący trendy, który szuka sobie równych – dodaje.
Połączenie wiedzy w zakresie konstrukcji samochodów, jakim dysponuje smart, oraz kompetencji BASF w zakresie materiałów i systemów powodują, że smart forvision jest wzorem technologicznym dla mobilności elektrycznej w przyszłości. Badacze i projektanci świadomie zadbali o to, by w zaprojektowanym pojeździe połączono materiały wizjonerskie, częściowo znajdujące się jeszcze w stadium badań laboratoryjnych, z technologiami, które mają duże szanse na wdrożenie do produkcji seryjnej.
Światło dociera do wnętrza pojazdu dzięki sześciokątnym przezroczystym powierzchniom na dachu – jest to pierwszy przezroczysty dach przepuszczający światło, który jednocześnie wytwarza energię. Pod względem technologicznym chodzi o ogniwa słoneczne, których cała powierzchnia jest przezroczysta. Bazują one na barwnikach organicznych, wbudowanych w ten kilkuwarstwy dach (typu sandwich). Bodźcem dla aktywności przezroczystych barwników ogniw słonecznych jest światło. Nawet w przypadku światła rozproszonego i przy słabym oświetleniu wytwarzają one wystarczającą ilość energii do zasilania elementów multimedialnych oraz trzech wentylatorów, znajdujących się we wnętrzu pojazdu i wspierających klimatyzację. Jeżeli pojazd stoi na słońcu, wentylacja napędzana jest za pomocą fotowoltaiki i auto jest na bieżąco chłodzone. Ta nowa technologia komórkowa zwiększa wydajność energetyczną auta, a zaoszczędzona energia może być wykorzystana do zasilania dodatkowych urządzeń w pojeździe.
Pod ogniwami słonecznymi umieszczono kolejną nowinkę: przezroczyste OLEDy (świecące diody organiczne). Kiedy silnik pojazdu jest wyłączony, otwierając drzwi lub naciskając specjalny guzik we wnętrzu pojazdu, można podswietlić wnętrze tak, że dokładnie widać z niego całe otoczenie pojazdu. W świetle dziennym pojawia się efekt dachu ze szkła, a w nocy dach oświetlony jest tak, że światło nie razi w oczy. Nowoczesne OLEDy dają nie tylko większą swobodę projektantom, np. w doborze kolorów, ale też zużywają mniej niż połowę energii potrzebnej do zasilana tradycyjnych lamp energooszczędnych.
Pojazd smart forvision to światowa nowość, w której producent zadbał o wyraźne zmniejszenie wagi i niepowtarzalny design: po raz pierwszy zastosowano nadającą się do produkcji seryjnej felgę wykonaną całkowicie z tworzywa sztucznego. Zastosowanie opracowanego przez BASF wysokowydajnego materiału do produkcji tych felg, umożliwia zaoszczędzenie aż trzech kilogramów wagi na każde koło. W przeciwieństwie do tradycyjnych materiałów z kompozytów poliamidowych to nowe tworzywo sztuczne zawiera długie włókna wzmacniające, polepszające jego właściwości mechaniczne. Rezultat: znakomita odporność termiczna i chemiczna, właściwości dynamiczne, przyczepność oraz długa żywotność. Pierwsze intensywne testy tego tworzywa w pojeździe smart wskazują, że felga może być produkowana seryjnie.
Miejsce dla pasażera (typu Tridion) i inne elementy budowy pojazdu, jak np. drzwi, wykonane są z innego materiału kompozytowego wysokiej jakości: żywicy epoksydowej wzmocnionej włóknami węglowymi. Zastosowanie takich materiałów umożliwia redukcję ciężaru poszczególnych elementów o ponad 50% w porównaniu ze stalą lub około 30% w porównaniu z aluminium. Dzięki krótkim okresom utwardzania systemy żywiczne BASF nadają się do produkcji na większą skalę.
smart forvision pokazuje, iż elektromobilność umożliwia nie tylko jazdę bez emisji spalin, lecz także dba o wdrożenie nowych technologii do motoryzacji. Wiele z tych innowacji bazuje na nanotechnologii, kluczowej dla rozwoju rozwiązań, mających sprawdzić się w przyszłości. Technologie, które zastosowano w zaprojektowanym pojeździe, w odczuwalny sposób przyczyniają się do zwiększenia zasięgu pojazdu. A to obecnie najbardziej dyskutowana kwestia w odniesieniu do samochodów o napędzie elektrycznym. Dzięki maksymalnej wydajności energetycznej, inteligentnemu zarządzaniu temperaturą oraz konsekwentnie zrealizowanej strategii wykorzystania lekkich metariałów konstrukcyjnych udało się zwiększyć zasięg pojazdu nawet o 20%.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...