Data publikacji: 2014-07-14
Koncern BASF rozwija działalność na rzecz usprawnienia procesu przetwórczego tworzyw poliamidowych.
Największa chemiczna firma świata zakończyła prace nad rozwiązaniami materiałowymi oraz systemowymi dla technologii termoplastycznego prasowania i tłoczenia żywicy (T-RTM).
W efekcie powstał prototyp samoczyszczącej głowicy mieszającej, która stanowi element maszyny koncepcyjnej służącej do przetwarzania reaktywnego poliamidu w ramach technologii niskociśnieniowej T-RTM. Celem jest opracowanie solidnego i automatycznego systemu z krótkimi cyklami pracy, odpowiedniego dla produkcji prowadzonej na masową skalę.
Jednocześnie firma BASF optymalizuje swoje pierwsze reaktywne poliamidy dla szybkich cykli produkcyjnych. Są to dwuskładnikowe tworzywa na bazie kaprolaktamu (zastosowano odpowiedni system dodatków oraz włókna z kompatybilnymi substancjami klejącymi). Cechą szczególną jest ich niska lepkość i długie ścieżki przepływu w porównaniu do innych żywic reaktywnych, dzięki czemu polimery są szczególnie odpowiednie dla niskociśnieniowej technologii RTM.
BASF liczy, że uda mu się ułatwić wprowadzanie anionowej polimeryzacji poliamidu 6 na rynek, co w przyszłości umożliwi zwiększenie skali produkcji elementów konstrukcyjnych z termoplastycznych kompozytów.
Firma pracuje ponadto poliamidową infuzją próżniową oraz prototypem słupka B w technologii wysokociśnieniowej RTM.
Zastosowanie techniki infuzji próżniowej (VARI) w produkcji elementów z kompozytów termoplastycznych w systemie reaktywnych tworzyw termoplastycznych zostało zademonstrowane przez BASF na przykładzie kajaka.
Przy długości ponad 2,6 m jest on do tej pory jednym z największych elementów wykonanych z poliamidu reaktywnego metodą infuzji próżniowej. Przy użyciu podciśnienia o wartości 0,9 bar możliwe było wypełnienie elementu dwuskładnikowym systemem o niskiej lepkości w ciągu zaledwie 60 sekund. Analiza wykonalności wykazała, że technika infuzji próżniowej może być rozwiązaniem przy produkcji dużych kompozytów termoplastycznych w systemie reaktywnych poliamidów.
BASF przygotował również pierwszy wzmacniany włóknem kompozytowy prototyp Volkswagena wyprodukowany przy użyciu reaktywnych poliamidów w technologii wysokociśnieniowej RTM. Jest to zbrojenie słupka B, dzięki któremu element jest o 36% lżejszy w porównaniu do metalowego odpowiednika.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...