Data publikacji: 2014-09-16
Firmy Novatec Solar i BASF oddały do użytku pokazową elektrownię słoneczną opartą na nowatorskiej technologii stopionej soli (DMS). Instalacja znajduje się na terenie elektrowni słonecznej PE1 w Hiszpanii.
Innowacyjną cechą nowej konstrukcji jest fakt, iż kolektor słoneczny wykorzystuje stopioną sól nieorganiczną jako nośnik ciepła. Większość elektrowni słonecznych do przenoszenia ciepła wykorzystuje natomiast oleje, które mają ograniczoną temperaturę kwalifikowaną. Wykorzystywanie soli nieorganicznych, jako płynów ciepłonośnych, pozwala na pracę w temperaturach przekraczających 500 st. C, co prowadzi do znaczącego wzrostu wydajności energetycznej.
Energia cieplna może być przekształcana bezpośrednio w energię elektryczną lub być magazynowana w wielkich zbiornikach stopionej soli na czas niższego zapotrzebowania energetycznego. Energia ta może być utrzymywana w rezerwie w czasie, gdy poziom produkcji jest niski, np. gdy niebo jest zachmurzone. Słoneczne elektrownie cieplne z systemami magazynowania energii mogą dostarczać elektryczność w zależności od potrzeb, co pomaga zapewnić stabilność sieci elektroenergetycznej.
W nadchodzących miesiącach kolektor demonstracyjny zostanie wykorzystany do eksperymentalnej symulacji pracy w różnych warunkach oraz zbadany pod kątem wpływu tych warunków na długoterminową eksploatację. Wyniki zostaną użyte do opracowania nowej generacji słonecznych elektrowni cieplnych.
- Uruchomienie i wstępne wyniki demonstracyjnej instalacji DMS potwierdziły nasze oczekiwania wobec tej technologii. Cieszymy się, że możemy zaoferować elektrownie słoneczne oparte na technologii stopionej soli z magazynami termicznymi na skalę komercyjną - powiedział Andreas Wittke, prezes firmy Novatec Solar.
Firmy BASF i Novatec Solar we wspólnie opracowanej instalacji wykorzystały stopioną sól jako nośnik i magazyn ciepła w kolektorze Fresnela. Tego typu kolektor, jako alternatywa dla parabolicznej rynny lub technologii wieżowej, składa się z płaskich szklanych reflektorów. Są one montowane w rzędach na konstrukcji stalowej. Reflektory koncentrują światło słoneczne na odbiorniku, przez który pompowana jest stopiona sól. W ten sposób sól podgrzewana jest do temperatur przekraczających 500 st. C.
BASF od kilku lat prowadzi badania nad nośnikami ciepła na bazie soli nieorganicznych oraz koncepcjami sterowania procesami w słonecznych elektrowniach cieplnych. Firma posiada również ponad 30-letnie doświadczenie w pracy z tzw. reaktorami kąpieli solnych, chemicznymi instalacjami wykorzystującymi również stopioną sól jako nośnik ciepła do sterowania procesami. Poza zastosowaniami w instalacjach chemicznych, sole nieorganiczne mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba transportu lub magazynowania ciepła.
- Nasza wiedza z dziedziny chemii nieorganicznej oraz nowe koncepcje technologiczne przyczyniły się do znaczącej poprawy wydajności słonecznych elektrowni cieplnych – mówi Kerstin Dünnwald, dyrektor Działu Business Management for Inorganic Chemicals w firmie BASF.
Zintegrowanie technologii DMS z magazynami stopionej soli może zwiększyć roczną liczbę godzin pracy elektrowni słonecznych do podstawowego poziomu obciążenia. W rezultacie koszty wytwarzania energii dla słonecznych elektrowni cieplnych opartych na technologii DMS są znacznie niższe.
Novatec Solar jest wiodącym dostawcą technologii koncentrowania energii słonecznej, specjalizującym się w produkcji, zaopatrzeniu i instalacji słonecznych wytwornic pary opartych na technologii kolektorów Fresnela. Technologia solarna Novatec Solar pozwala na wytwarzanie pary wodnej w temperaturach sięgających 550 st. C. Firma skonstruowała największą na świecie elektrownię słoneczną PE2 w Hiszpanii opartą na technologii kolektorów Fresnela.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...