Data publikacji: 2015-11-18
BASF otworzył nową fabrykę TDI o rocznej wydajności produkcyjnej rzędu 300 tys. ton. Projekt kosztował ponad 1 mld euro. To najdroższa w historii inwestycja BASF zrealizowana w macierzystym Ludwigshafen.
- BASF wykonał innowacyjny krok związany z uruchomieniem nowego zakładu TDI oraz w tym samym czasie zobowiązał się utrzymać Ludwigshafen, jako ważne miejsce dla lokalizacji przemysłu. Jest to również ważny element w pozostawieniu w Niemczech silnej bazy przemysłowej - powiedział Sigmar Gabriel, wicekanclerz i minister gospodarki i technologii Niemiec podczas uroczystości inauguracyjnej.
- To wiedza pracowników BASF z całego świata przyczyniła się do realizacji tej inwestycji. Mamy chęć uczynić ten zakład jednym z najbardziej nowoczesnych i konkurencyjnych obiektów tego typu na świecie – ocenił Kurt Bock, prezes zarządu BASF.
Nowa fabryka jest kolejnym obiektem BASF służącym do produkcji TDI. Firma posiada podobne zakłady w Yeosu w Korei Południowej, w Caojing w Chinach i w Geismar w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie one mają łączną moc wytwórczą rzędu 480 tys. ton. Obok TDI wytwarzany będzie w niej także DNT (dinitrotoluen) oraz TDA (dwuamino toluen).
TDI, czyli 2,4-diizocyjanianotoluen jest kluczowym składnikiem dla przemysłu poliuretanowego. Jest używany w sektorze meblarskim (elastyczne pianki do materacy, poduszki, powłoki dla drewna) oraz w przemyśle motoryzacyjnym (siedzenia oraz zastosowania we wnętrzu aut). Kluczowi globalni wytwórcy TDI to BASF i Covestro (dawny Bayer MaterialScience).
W 2012 r. BASF kupił od CIECH-u, który był wówczas właścicielem ZCh Zachem w Bydgoszczy, gdzie odbywała się polska produkcja TDI, listę klientów spółki wraz z technologiami i patentami związanymi z TDI. Zachem wytwarzał rocznie 75 tys. ton tego związku i był jego piątym wytwórcą w Europie. Połowę swej produkcji lokował na rynku krajowym. Zamknięcie fabryki TDI było głównym powodem upadku bydgoskiej firmy.
W 2012 r. popyt na TDI wynosił na świecie 2,21 mln ton; w 2013 r. było to 2,32 mln ton, a w 2014 r. – 2,44 mln ton.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...