Data publikacji: 2012-05-16
Firma BASF dobrze rozpoczęła rok 2012. Sprzedaż była wyższa niż w bardzo dobrym pierwszym kwartale ubiegłego roku i wzrosła o 6% do 20,6 mld euro.
Zysk operacyjny (EBIT) przed uwzględnieniem wydarzeń nadzwyczajnych zmniejszył się zgodnie z oczekiwaniami, osiągając 2,5 mld euro (spadek o 7%) i był nieznacznie niższy, niż w tym samym kwartale roku poprzedniego. - Wyższe koszty surowców nie mogły być w całości zrekompensowane we wszystkich obszarach działalności, co spowodowało presję na marże. Zyski znacznie wzrosły w segmentach ropy i gazu oraz rozwiązań w dziedzinie rolnictw – powiedział Kurt Bock, przewodniczący Rady Dyrektorów Wykonawczych BASF podczas rocznego zgromadzenia akcjonariuszy w centrum kongresowym Rosengarten w Mannheim.
W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku EBIT wzrósł o 22% do kwoty 3,1 mld euro. Wydarzenia nadzwyczajne uwzględnione w EBIT wynikały głównie z zysku ze sprzedaży działalności w obszarze nawozów w wysokości 645 mln euro. Wynik EBITDA zwiększył się o kwotę 525 mln euro do 3,9 mld euro.
Wynik finansowy wyniósł minus 73 mln euro i był o 903 mln euro niższy niż w tym samym kwartale roku 2011. W poprzednim roku wynik finansowy obejmował nadzwyczajny dochód w wysokości 887 mln euro ze sprzedaży udziałów w K+S Aktiengesellschaft.
Dochód przed opodatkowaniem oraz udziały mniejszościowe zmniejszyły się o 333 mln euro w pierwszym kwartale 2012 roku do kwoty 3,0 mld euro. Stawka podatku wynosząca 39,6% była dużo wyższa niż w pierwszym kwartale 2011 roku. Wzrost ten jest wynikiem faktu, iż zysk ze sprzedaży udziałów w K+S Aktiengesellschaft w poprzednim roku był w znacznej części wolny od podatku, a segment ropy i gazu miał w 2012 roku większy udział w zyskach.
Zysk netto zmniejszył się o 687 mln euro i wyniósł 1,7 mld euro. Zysk przypadający na jedną akcję wyniósł 1,88 euro w pierwszym kwartale 2012 roku w porównaniu z 2,62 euro w tym samym okresie 2011 roku. Po uwzględnieniu wydarzeń nadzwyczajnych oraz amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych zysk przypadający na jedną akcję wyniósł 1,57 euro (pierwszy kwartał 2011 r.: 1,94 euro).
Dysponując prawie 1,6 mld euro gotówki z działalności operacyjnej, firmie BASF udało się zmniejszyć swoje zadłużenie netto od początku roku o 1,5 mld euro do około 9,4 mld euro.
Po słabym czwartym kwartale 2011 roku wyniki działalności BASF poprawiły się w pierwszym kwartale 2012 roku. Jednak wyższe koszty surowców mogły być zrekompensowane jedynie częściowo. Firma spodziewa się kontynuacji wzrostu gospodarki światowej w 2012 roku. Niepewność na rynkach finansowych pogarsza jednak perspektywy wzrostu gospodarczego. Pozytywny bodziec dla przemysłu chemicznego będzie pochodził przede wszystkim z rynków wschodzących.
Oprócz wyników osiągniętych poprzez nabycie i zbycie aktywów, BASF zamierza zwiększyć wielkość sprzedaży. Bock stwierdził: - Dążymy do przekroczenia rekordowych poziomów sprzedaży i zysku operacyjnego z 2011 roku. Czynnikiem wspierającym naszą prognozę będzie podjęcie na nowo produkcji ropy naftowej w Libii, jak również wzrost obrotów w branży chemicznej. W pierwszej połowie 2012 r. prawdopodobnie nie uda nam się osiągnąć wysokich poziomów odnotowanych w tym samym okresie ubiegłego roku. BASF oczekuje jednak, że w drugiej połowie roku poziomy odnotowane dla tego samego okresu w roku 2011 zostaną przekroczone. Celem firmy jest ponowne uzyskanie wysokiej premii od kosztów pozyskania kapitału w 2012 r.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...