Data publikacji: 2018-05-11
Oprócz umowy podpisanej w październiku 2017 r., BASF zawarł umowę na zakup kolejnych biznesów i aktywów, które Bayer zaoferował, aby zbyć je w związku z planowanym przejęciem Monsanto (Monsanto Company Inc. to międzynarodowy koncern specjalizujący się w biotechnologii oraz chemii organicznej nastawionej na produkcję w zakresie rolnictwa).
Rozszerzony zakres obejmuje:
Transakcja obejmuje także działalność firmy Bayer, która zajmuje się rzepakiem oleistym w Australii; niektóre herbicydy na bazie glifosatu (N-fosfonometyloglicyna) dostępne w Europie, stosowane głównie w aplikacjach przemysłowych oraz w badaniach kapusty sitowatej (Brassica juncea) pod względem jakości rzepakowej; jak również niektóre nieselektywne projekty badawcze dotyczące herbicydów i nematocydów (środków nicieniobójczych).
Cena zakupu gotówkowego za dodatkowe biznesy i aktywa, które BASF zgodził się nabyć, wyniosła 1,7 mld euro, z zastrzeżeniem do pewnych korekt w momencie zamknięcia. W całym roku 2017 sprzedaż z tych aktywów wyniosła około 745 mln euro.
Ten zakup jest uzupełnieniem umowy BASF i Bayer podpisanej 13 października 2017 r., który pociąga za sobą przejęcie nieselektywnego biznesu herbicydowego firmy Bayer w zakresie glufosynatu i amonu; biznesu zajmującego się produkcją nasion dla kluczowych upraw na wybranych rynkach oraz badaniami cech i możliwości hodowlanych dla tych upraw wraz z marką i znakiem towarowym LibertyLink®. Zgodnie z opublikowanymi wynikami, biznesy te wygenerowały sprzedaż w wysokości 1,5 mld euro w 2017 r. Cena zakupu gotówkowego za tę wcześniejszą transakcję wyniosła 5,9 mld euro, z zastrzeżeniem pewnych korekt w momencie zamknięcia.
Obie transakcje uzupełniają działalność firmy BASF w zakresie ochrony upraw i biotechnologii, dodając nowe zdolności i możliwości w zakresie rentownego wzrostu i innowacji.
- Dzięki temu przejęciu BASF stanie się jeszcze lepszym partnerem dla rolników poprzez wzmocnienie swojej oferty produktowej w zakresie ochrony upraw, jednocześnie wchodząc na rynek nasion na kluczowych rynkach rolnych. Rozszerzony zakres przyspiesza i poszerza podstawy wzrostu firmy we wszystkich regionach - wyjaśnia dr Kurt Bock, prezes zarządu BASF SE.
- To jest kolejny ważny krok naprzód, kształtujący przyszłość BASF w rolnictwie. Cieszymy się, że nowi koledzy dołączą do zespołu i odegrają aktywną rolę w naszym przyszłym rozwoju - powiedział Saori Dubourg, członek rady dyrektorów wykonawczych w BASF SE, odpowiedzialny za segment rozwiązań rolniczych. - Nasi klienci skorzystają z wyważonej i wysoce innowacyjnej oferty, która da im prawdziwy wybór i pomoże im w pomyślnym rozwoju działalności - dodał Dubourg.
- Dzięki poszerzonej ofercie produktowej w zakresie nasion; chemicznej i biologicznej ochronie roślin uprawnych; gleby i zdrowia roślin wraz z aplikacją, będziemy mieć jeszcze więcej narzędzi do wspierania rolników - wyjaśnił Markus Heldt, prezes ds. ochrony w firmie BASF. - Wraz ze sfinalizowaniem transakcji będziemy mieć ponad 12 000 doświadczonych pracowników pracujących w rolnictwie, którzy połączą innowacyjne myślenie z praktycznymi działaniami, tak aby pomóc naszym klientom zwiększyć ich plony, jakość plonów i rentowność - podsumował Heldt.
Wszystkie transakcje są jednak uzależnione od zamknięcia procesu przejęcia przez Bayer koncernu Monsanto, oczekiwanego w drugim kwartale 2018 r. Przejęcie przez BASF przedsiębiorstw i aktywów, które Bayer zaoferował do zbycia w kontekście planowanego przejęcia Monsanto, podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie organy kontrolujące procesy łączenia się przedsiębiorstw.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...