Data publikacji: 2018-11-21
Koncern BASF ogłosił nową strategię swojego rozwoju. Zakłada w niej przekroczenie docelowego wskaźnika globalnej produkcji chemikaliów poprzez zwiększenie atrakcyjności oferty; wykorzystanie potencjału wynikającego z wdrożenia koncepcji Verbund oraz działań na rzecz innowacji, zrównoważonego rozwoju, digitalizacji i doskonałości operacyjnej. Jednocześnie sprzedaż produktów, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju w 2025 r. sięgnąć ma kwoty 22 mld euro. Przewidywany wzrost wskaźnika EBITDA to 3-5% rocznie.
- Wdrożenie nowej strategii oznacza wejście na drogę rozwoju. Od 2012 r. obserwujemy wzrost dochodów z działalności operacyjnej przed amortyzacją i uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych, który wynosi średnio 8% rocznie, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do lat poprzednich, kiedy to odnotowaliśmy roczny wzrost kosztów stałych na poziomie 3%. Zaobserwowano również wzrost zysków BASF z globalnej produkcji chemikaliów powyżej docelowego poziomu 3,7% rocznie. Nadrzędnym celem nowej strategii jest zwiększenie wolumenu sprzedaży – powiedział Martin Brudermüller, przewodniczący zarządu spółki.
Zwrócił on przy tym uwagę uwagę na pozytywne trendy w rozwoju firmy w ostatnich latach. Stawia ona na wzrost organiczny, co w praktyce oznaczać ma większe ukierunkowanie na potrzeby klienta i zindywidualizowane oferty. Aby usprawnić i zwiększyć elastyczność działania, BASF zamierza teraz uprościć swoje struktury i procesy wewnętrzne, uatrakcyjnić ofertę produktową oraz kontynuować prace nad rozwojem koncepcji Verbund.
Rynek azjatycki, na którym BASF ma już ugruntowaną pozycję, odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu strategii rozwoju firmy. Przy 40% udziale w rynku światowym Chiny są obecnie liderem na rynku chemicznym i stanowią główną siłę napędową wzrostu globalnej produkcji chemikaliów. Do 2030 r. udział rynkowy Chin wzrośnie prawie do 50%.
- Jeśli chcemy pozostać aktywnym graczem na rynku, to nie możemy bezczynnie stać z boku. Otwarcie nowych zakładów produkcyjnych Verbund w prowincji Guangdong oraz rozbudowa istniejących zakładów w Nanjing znacząco wzmocni nasze tendencje wzrostowe na tym dynamicznym rynku – powiedział Martin Brudermüller.
BASF stawia sobie także ambitne cele finansowe i niefinansowe.
- Chcemy uzyskać wynik lepszy od średniej rynkowej i osiągnąć tempo wzrostu wolumenu sprzedaży na poziomie wyższym niż globalny trend produkcji chemikaliów. Ponadto dążymy do uzyskania zwrotu z zainwestowanego kapitału (ROCE) na poziomie znacznie wyższym niż procentowy udział kosztu kapitału. Oznacza to, że tworzymy prawdziwą wartość dodaną. Pragniemy również utrzymać pozycję lidera rynkowego w oczach swoich inwestorów, przynosząc im ponadprzeciętne zyski w porównaniu z konkurentami z branży chemicznej. Chcemy z roku na rok zwiększać wysokość dywidendy przypadającej na jedną akcję, czemu sprzyja dynamiczny wzrost wolnych przepływów pieniężnych – stwierdził Hans-Ulrich Engel, wiceprzewodniczący zarządu BASF.
Z myślą o osiągnięciu tych celów firma rozpoczęła prace nad uruchomieniem nowego programu doskonalenia na lata 2019-2021. Zakłada on roczne zyski na poziomie 2 mld euro od końca 2021 r. Program przewiduje działania doskonalące w następujących obszarach: produkcja, logistyka, badania i rozwój, digitalizacja i automatyzacja oraz rozwój organizacyjny.
Koncern wyznaczył sobie także cele niefinansowe. Do 2030 r. firma zamierza utrzymać emisję dwutlenku węgla na poziomie z roku 2018 mimo planowanego na znaczną skalę wzrostu produkcji rocznej. Oznacza to potrzebę oddzielenia emisji gazów cieplarnianych od wzrostu organicznego. Cel ten zakłada znaczące inwestycje, takie jak nowe zakłady produkcyjne Verbund w prowincji Guangdong w południowych Chinach. Aby to osiągnąć, BASF zamierza usprawnić procesy zarządzania, wydajności operacyjnej i integracji w ramach swoich zakładów oraz zapewnić większy udział energii ze źródeł odnawialnych.
- Biorąc pod uwagę bardzo wysoki poziom standardów technologicznych w naszych zakładach, dalsza poprawa w tym zakresie wymaga wyjątkowej pomysłowości – przyznał Martin Brudermüller.
Dodał, że dalsza poprawa standardów wymagałaby wprowadzenia stosownych zmian regulacyjnych w Niemczech, Europie i na całym świecie. Do tej pory firmie BASF udało się obniżyć emisję gazów cieplarniach o 50% w wartościach bezwzględnych w porównaniu z poziomem z 1990 r. – przy jednoczesnym dwukrotnym zwiększeniu produkcji.
Wspominana już koncepcja Verbund pozostaje jednym z priorytetów rozwojowych BASF.
- Oferta produktowa firmy zawiera unikalny zestaw rozwiązań technologicznych, rynkowych i cyfrowych opartych na koncepcji Verbund. Koncepcja ta przynosi firmie wymierne korzyści technologiczne we wszystkich segmentach działalności, a rozszerzone oferta produktowa pozwala lepiej zaspokajać potrzeby klientów. Ponadto wdrożenie koncepcji Verbund jest konieczne dla sprawnego funkcjonowania łańcuchów wartości. Dzięki zastosowaniu produkcji zintegrowanej w zakładach działających według koncepcji Verbund firmie BASF udało się osiągnąć oszczędności rzędu co najmniej 1 mld euro, np. w obszarze surowców, energii i działań logistycznych. Dzięki wdrożeniu tej koncepcji firmie BASF udało się również ograniczyć poziom emisji. BASF będzie nadal odgrywać wiodącą rolę w budowaniu i rozwoju struktur Verbund oraz konsolidacji działań w zakładach produkcyjnych, których liczba uległa zmniejszeniu wraz ze wzrostem wydajności – zapewniają władze koncernu.
Verbund to unikalny system wysoko zintegrowanej produkcji w zakładach BASF. Główne jego cechy to korzyści skali, doskonałość operacyjna i technologiczna, integracja i dostępność surowców, niezawodność logistyki i jej niskie koszty utrzymania, a także ograniczenie stopnia skomplikowania.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...