Data publikacji: 2012-06-05
Firmy BASF i Volkswagen uruchamiają dzisiaj międzynarodową inicjatywę promowania badań w dziedzinie elektrochemii. Nagroda „Science Award Electrochemistry” została ufundowana w celu promowania wybitnych osiągnięć naukowych oraz dla napędzenia rozwoju wysokowydajnych akumulatorów.
Nagroda ta będzie ogłaszana dorocznie i skierowana jest do najlepszych naukowców światowej społeczności badań akademickich. Po raz pierwszy w historii nagroda naukowa fundowana jest przez dwie firmy z różnych gałęzi przemysłu. Nagrodą jest kwota pieniężna w wysokości 50 tys. euro.
Kandydaci do nagrody „Science Award Electrochemistry” mogą zgłaszać się przez internet za pośrednictwem strony www.science-award.com poprzez złożenie niezbędnych dokumentów do 3 sierpnia 2012 roku. Na stronie zawarte są również informacje i wymagania dotyczące uczestnictwa, procedur oraz procesu selekcji. Zgłoszenia będą oceniane przez jury składające się z ekspertów firmy BASF, Volkswagen i przedstawicieli świata nauki. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 22 października 2012 w Wolfsburgu.
Nowe, wydajne koncepcje elektromobilne wymagają innowacyjnych sposobów magazynowania energii. Specjalistyczna wiedza z zakresu elektrochemii jest niezbędna dla rozwoju nowych systemów magazynowania energii, które są zarazem przyjazne dla środowiska i ograniczają zużycie zasobów naturalnych, korzystając z energii odnawialnej. Istniejące sposoby magazynowania energii niestety nie oferują jeszcze takiej wydajności, jakiej oczekują klienci branży akumulatorowej i sektora urządzeń mobilnych. BASF i Volkswagen, jako firmy posiadające niebywałe kompetencje w zakresie rozwoju badań naukowych oraz wiodący potentaci w swoich branżach, fundują nagrodę „Science Award Electrochemistry”, aby motywować najlepszych naukowców do jeszcze większego zaangażowania w rozwój elektrochemii i rozszerzenie jej zastosowań. Nagroda pieniężna ma pomóc w rozruchu działalności badawczej, a także ma być przeznaczona na zakup sprzętu laboratoryjnego, finansowanie imprez naukowych lub dla wysoko wykwalifikowanych pracowników.
Firma BASF, jako największy zaopatrzeniowiec przemysłu motoryzacyjnego z branży chemicznej, prowadzi intensywne działania na rzecz rozwoju innowacyjnych materiałów akumulatorowych, takich jak materiały katodowe i elektrolity, które pozwolą na produkcję wysokowydajnych akumulatorów litowo-jonowych.
- Rozwój akumulatorów jest kluczowy dla elektromobilnej przyszłości. Dzięki tej nagrodzie wspieramy wysoko wykwalifikowanych naukowców z całego świata, tak aby nowe technologie akumulatorowe mogły rozwijać się jeszcze szybciej – wyjaśnia Kurt Bock, prezes zarządu BASF SE. Firma wnosi istotny wkład w rozwój niedrogich, przyjaznych dla środowiska samochodów elektrycznych. - Nasze wysokojakościowe materiały akumulatorowe i inne innowacyjne elementy funkcjonalne pozwolą na redukcję kosztów użytkowania poprzez zwiększenie zasięgu samochodów o zmniejszonym ciężarze – dodaje Bock.
- Nagroda naukowa ma na celu motywowanie i przeniesienie innowacyjnego myślenia na wyższy poziom, ponieważ dalszy rozwój wysokowydajnych akumulatorów niezbędny jest do zapewnienia jak największego zasięgu pojazdów, a co za tym idzie - ożywienia rynku samochodów elektrycznych. Firma Volkswagen postawiła sobie ambitne cele wydłużenia żywotności systemu akumulatorów do 10 lat przy codziennym użytkowaniu, co stanowi przeciętny okres cyklu motoryzacyjnego – mówi Martin Winterkorn, prezes zarządu Volkswagen AG.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...