Data publikacji: 2010-12-27
BASF i Sinopec badają możliwości rozbudowy ich zintegrowanego petrochemicznego joint venture BASF-YPC Co. Ltd. (BYC) w Nanjing w Chinach. W tym celu w przeddzień 10. rocznicy BASF-YPC firmy podpisały stosowną deklarację intencji.
Planowane projekty rozszerzą łańcuch wartości C3 i C4. W planie jest budowa nowej instalacji do produkcji kwasu akrylowego z roczną zdolnością produkcyjną 160 tys. ton oraz nowej instalacji akrylanu butylu. Dodatkowo mają być zwiększone możliwości instalacji 2-propyloheptanolu, monomerów styrenu i niejonowych surfaktantów. Zawarta w aktualnie realizowanym projekcie rozbudowy instalacja superabsorbera (SAP) będzie pobierała surowce z planowanej nowej instalacji kwasu akrylowego. Ponadto ma zostać zbudowana nowa w skali światowej instalacja przekształcania nadtlenku wodoru w tlenek propylenu (HPPO). Razem nowe inwestycje będą kosztowały około miliarda dolarów USA.
Ostateczny kształt planowanych inwestycji zostanie określony zgodnie ze studium wykonalności dla poszczególnych projektów.
Porozumienie zostało podpisane w Pekinie przez dr Wang Tianpu, Vice Chairman i prezesa China Petroleum & Chemical Corporation (Sinopec), dr. Ma Qiulin, General Manager Sinopec Yangzi Petrochemical Company Limited, dr. Martina Brudermüllera, członka zarządu BASF i odpowiedzialnego za region Azji i Pacyfiku oraz dr. Alberta Heusera, prezesa regionu Azji i Pacyfiku.
- BASF-YPC jest wzorem udanej współpracy pomiędzy BASF i Sinopec oraz międzynarodowych partnerstw Sinopec. Obydwaj partnerzy wraz z rozwojem współpracy będą wspierać integrację BASF-YPC, rozszerzać portfel produktów przetworzonych w Nanjing oraz odpowiadać na rosnący popyt na surowce we wschodnich Chinach i w pozostałych częściach kraju – powiedział Wang Tianpu. Podczas jedenastego planu pięcioletniego Sinopec utworzył 16 joint ventures z firmami zagranicznymi. Łączna wartość inwestycji zagranicznych wyniosła 4,64 mld dol.
- Chcemy wykorzystać możliwości wynikające z nadzwyczajnego rozwoju chińskiego rynku i rozbudowujemy naszą pozycję w branży chemikaliów specjalistycznych. Dzięki naszej nowej wspólnej inwestycji intensyfikujemy wieloletnie partnerstwo z Sinopec i wzmacniamy nasz unikalny system kompleksowej produkcji przez rozszerzenie istniejących łańcuchów wartości oraz dodanie nowych linii produktów – powiedział Brudermüller. - Zgodnie ze strategią dla Azji i Pacyfiku w 2020 roku BASF ma produkować na miejscu 70% sprzedawanych w tym regionie produktów. Dla osiągnięcia tego celu bardzo ważny jest ciągły rozwój naszych lokalnych zakładów produkcyjnych w Chinach – dodał. Na te cele BASF zamierza przeznaczyć w latach 2009-2013 dwa mld euro w regionie Azji i Pacyfiku.
Planowane nowe projekty i bieżąca produkcja dostarczają wysokiej jakości chemikaliów na potrzeby szybko rozwijających się gałęzi przemysłu w Chinach, wytwarzających ekologiczne produkty do zastosowań w gospodarstwach domowych i przemyśle, takich jak farby, środki czyszczące i piorące itp.
Zgodnie ze wspólną filozofią BASF i Sinopec BASF-YPC demonstruje także zrównoważony rozwój w procesach produkcyjnych – pomimo zwiększenia produkcji BASF-YPC w ciągu ostatnich pięciu lat zachowywał zużycie energii i emisji na stałym poziomie. Ponad 90% odpadów jest ponownie wykorzystywanych, a 98,5% potrzebnej wody pochodzi z ponownego uzdatniania.
Planowane inwestycje stanowią uzupełnienie bieżących inwestycji rzędu 1,4 mld dol. w najnowocześniejsze technologie produkcji specjalistycznych chemikaliów na rynek chiński. Projekt ten jest zrealizowany w około 50%. Klienci pochodzą z wielu branż, takich jak budownictwo, elektronika, przemysł farmaceutyczny, motoryzacja i przemysł chemiczny.
Od czasu utworzenia swojej pierwszej spółki joint-venture, Shanghai Gaoqiao BASF Company Limited w 1986 roku, BASF i Sinopec utworzyły w 1997 roku Yangzi-BASF Styrenics Company Limited i w 2000 roku BASF-YPC Company Limited. W 2009 roku nastąpiło rozszerzenie BASF-YPC. W sumie zainwestowano około 3,7 mld euro.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...