Data publikacji: 2011-05-18
Obroty BASF w I kw. 2011 r. wzrosły o 25%, do 19,4 mld euro. Do tak znacznego wzrostu sprzedaży przyczyniła się w istotny sposób przejęta w grudniu 2010 roku działalność firmy Cognis. Trzęsienie ziemi w Japonii i jego konsekwencje, a także napięta sytuacja polityczna w Afryce Północnej do tej pory nie wpłynęły na wyniki BASF.
– Pomimo znacznego wzrostu kosztów surowców, zysk operacyjny przed uwzględnieniem wpływów nadzwyczajnych wzrósł o 40%, do poziomu 2,7 mld euro – powiedział prezes zarządu BASF, dr Jürgen Hambrecht, podczas Walnego Zgromadzenia spółki. W trakcie obrad z Zarządu spółki ustąpili dr Hambrecht oraz dr John Feldmann. Pracami Zarządu w nowym składzie kierował będzie dr Kurt Bock.
W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego sprzedaż wzrosła w niemal wszystkich segmentach rynku. Ze względu na sytuację w Libii wstrzymano z końcem lutego 2011 roku wydobycie ropy naftowej w tym kraju, w związku z czym zmniejszyły się także wydobywane ilości tego surowca w segmencie Oil & Gas. Nieznaczne spadki cen odnotowano w segmencie Agricultural Solutions. W pozostałych segmentach rynku ceny rosły.
Zysk operacyjny wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o 39% do 2,6 mld euro. Zysk EBITDA wzrósł o 738 mln euro, do 3,4 mld euro. Marża EBITDA wzrosła do 17,4 % (w analogicznym okresie roku ubiegłego: 17%).
Wynik finansowy w wysokości 830 mln euro był o 910 mln euro wyższy niż w pierwszym kwartale roku ubiegłego. Był on wynikiem wpływów nadzwyczajnych w wysokości 887 mln euro ze sprzedaży udziałów BASF w spółce K+S Aktiengesellschaft. Ogółem przychody nadzwyczajne przed opodatkowaniem wyniosły 705 mln euro. Zysk przed opodatkowaniem wzrósł w pierwszym kwartale 2011 r. o 1,6 mld euro, do 3,4 mld euro. Zysk po opodatkowaniu i uwzględnieniu udziałów innych wspólników wzrósł o 1,4 mld euro, do poziomu 2,4 mld euro.
We wszystkich obszarach segmentu Chemicals odnotowano znaczący wzrost przychodów ze sprzedaży. Jego przyczyny to – oprócz znacznie wyższych cen sprzedaży w niemal wszystkich obszarach – także większa ilość sprzedanych produktów oraz korzystne kursy walut. Zysk był wyraźnie wyższy niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego. Przyczyniły się do tego głównie dobre marże, zwłaszcza w łańcuchu tworzenia wartości dodanej dla kwasu akrylowego oraz wysoki poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych.
W segmencie Plastics odnotowano we wszystkich obszarach znaczny popyt, co przełożyło się na poprawę sprzedaży w porównaniu do pierwszego kwartału 2010 roku. Ze względu na utrzymujący się niedobór wielu produktów wzrostem kosztów surowców, w szczególności w obszarze Performance Polymers, można było obciążyć kupujących. Dzięki wysokiej sprzedaży mocno wzrosły zyski
Także w segmencie Performance Products sprzedaż istotnie przekroczyła poziom z analogicznego kwartału roku ubiegłego. Do tak znacznego wzrostu sprzedaży przyczyniła się w istotny sposób przejęta działalność firmy Cognis. Dodatkowo na wzrost obrotów wpłynęły wyższe ceny spowodowane wzrostem kosztów surowców. Zyski poprawiły się ze względu na przejęcie działalności Cognis, efekty synergii z integracji firmy Ciba oraz ze względu na udane repozycjonowanie połączonych działalności.
W segmencie Functional Solutions generalnie znacząco wzrosła sprzedaż i przychody. W porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku wzrósł popyt ze strony przemysłu motoryzacyjnego. Inwestycje budowlane w wielu szybko rozwijających się krajach Azji, Ameryki Południowej i Europy Wschodniej lekko ożywiły popyt w budownictwie. Wyższe ceny metali szlachetnych korzystnie wpłynęły na wzrost przychodów. Mocno poprawił się zysk, głownie za sprawą obszaru Catalysts.
W segmencie Agricultural Solutions rozpoczęcie sezonu było udane. Sprzedaż wzrosła w niemal wszystkich regionach i we wszystkich obszarach zastosowań. W wyniku sprzyjających warunków atmosferycznych na półkuli północnej oraz w Ameryce Południowej wzrósł popyt na produkty BASF. Pomimo silnej konkurencji nieznacznie przekroczono wysoki poziom sprzedaży z pierwszego kwartału 2010 r. Dzięki zwiększeniu sprzedaży nieco poprawił się także zysk.
Po zaostrzeniu się sytuacji w Libii z końcem lutego 2011 r. wstrzymano wydobycie ropy naftowej w tym kraju. Mimo to sprzedaż w segmencie Oil & Gas była nieco wyższa niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego. Mniejsze wydobycie w Libii zrekompensowały wyższe ceny ropy naftowej i gazu ziemnego. W dziale Natural Gas Trading na wynikach negatywnie odbiły się efekty odłożone w czasie. Znacząca w sumie poprawa zysku była uwarunkowana cenowo.
W segmencie Pozostałe odnotowano znaczny wzrost przychodów, głównie z powodu wyższych cen styrenów oraz handlu surowcami. W obszarze styrenów poprawiono także wyraźnie wynik finansowy. Ogółem zysk w segmencie „Pozostałe” był nieco wyższy niż w pierwszym kwartale 2010 r.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...