Data publikacji: 2017-06-01
Centrum Kompetencyjne Puławy podjęło w ostatnim czasie szereg działań w obszarze badań i innowacji dotyczących innowacyjnego nawożenia. Inteligentne nawozy są bowiem podstawą dobrze rozwiniętego przemysłu nawozowego.
Od 2011 r. do końca 2015 r. w CK Puławy realizowany był projekt o nazwie Phosphorus, polegający na ocenie działania nowego dwuskładnikowego produktu nawozowego USP otrzymywanego z pulpy mocznika, kwasu siarkowego i fosforytów w porównaniu z nawozem CSP w badaniach wegetacyjnych. Produkt stanowi źródło dobrze przyswajalnych dla roślin podstawowych składników pokarmowych: azotu, fosforu i siarki oraz korzystnie wpływa na rozwój, plonowanie i parametry jakościowe rzepaku ozimego, pszenicy ozimej i kukurydzy.
Drugim z projektów podjętych w przywoływanej jednostce był tzw. Mega Projekt, czyli próba opracowania nowych nawozów z dodatkiem siarki.
Najważniejszym zadaniem realizowanym w Centrum jest jednak Projekt Demonstracyjny RSM, czyli określenie rolniczej i ekonomicznej efektywności wiosennego nawożenia rzepaku ozimego, pszenicy ozimej oraz kukurydzy roztworem saletrzano – mocznikowym wzbogaconym w makroskładniki (fosfor, magnez i siarkę). Program potrwa do czerwca 2018 r. Jego głównym celem jest pogłębienie i popularyzacja wiedzy na temat stosowania nawozów płynnych na bazie RSM. Projekt obejmuje badania polowe połączone z działaniami promocyjnymi na rzecz stosowania nawozów płynnych RSM z dodatkami fosforu, magnezu, siarki i mikroelementów. Cel badawczy prac to ocena wpływu nawożenia nawozami płynnymi w stosunku do nawozów granulowanych poprzez porównanie plonowania, parametrów jakościowych plonów oraz efektywności i ekonomiki nawożenia badanych roślin doświadczalnych i nawozów. Wynikiem części badawczej będzie opracowanie kompleksowej, praktycznej technologii nawożenia roślin uprawnych nowymi produktami na bazie RSM.
Jeszcze jedną aktywnością CK Puławy jest projekt AZOMAIS - „Niskonakładowy i bezpieczny dla środowiska system nawożenia i siewu kukurydzy”. Tutaj naukowcy z Puław skupili się na opracowaniu formuły i wyprodukowaniu nawozu azotowo - fosforowego z dodatkiem mikroelementów w postaci supergranul, a także opracowaniu siewnika do siewu i bezpośredniej aplikacji nawozu. Powstała także technologia produkcji nawozu w postaci supergranul.
Ostatnie z badań to tzw. projekt N-Manager, którego celem jest stworzenie technologii wytwarzania innowacyjnych nawozów azotowych o kontrolowanym uwalnianiu składników z dodatkiem substancji zwiększających ich efektywność (inhibitory ureazy, biostymulatory) przy wykorzystaniu materiałów biodegradowalnych (polimer na bazie kwasu polimlekowego).
Centrum Kompetencji Puławy to platforma współpracy i wymiany informacji dla przedsiębiorców rolnych, doradców rolnych, instytucji nauki, a także szeroko rozumianego biznesu. Członkami konsorcjum są m.in. Grupa Azoty, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy, Instytut Nowych Syntez Chemicznych, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa — Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...