Data publikacji: 2016-03-15
Działalność badawczo-rozwojowa Grupy Lotos koncentruje się aktualnie na obszarach wydobycia i przerobu ropy naftowej w rafinerii.
W segmencie wydobywczym kluczowe inicjatywy badawczo-rozwojowe podjęte przez Grupę Lotos skupiają się na technologiach poszukiwania i optymalizacji procesu wydobycia węglowodorów. Z kolei segment produkcji skupia się na efektywnym wykorzystaniu mocy przerobowych rafinerii, strumieni rafineryjnych, dalszym zwiększeniu stopnia konwersji węglowodorów oraz na wykorzystaniu efektu synergii między przemysłem rafineryjnym a branżą chemiczną.
Co zaś konkretnie dzieje się w Lotosie, jeśli chodzi o działalność B+R?
Firma jest liderem projektu HESTOR. Polega ona na magazynowaniu nadmiarowej energii elektrycznej w postaci wodoru pozyskiwanego na drodze elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Wodór ten jest następnie zatłaczany do kawern solnych dla dalszego wykorzystywania do celów energetycznych i technologicznych. W tym obszarze w grę wchodzi produkcja wodoru, jego transport i magazynowanie oraz spalanie w celu powtórnego wytworzenia energii elektrycznej. Efektem ekologicznym projektu będzie obniżenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zrównoważenie nieregularności dostaw energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.
Ponadto spółki Grupy Kapitałowej Lotos stworzyły konsorcjum w celu zgłoszenia inteligentnej specjalizacji „Technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw”. W ten sposób chcą uruchomić innowacyjne projekty z zakresu technologii efektywnego wydobycia ropy naftowej, produkować nowoczesne oleje bazowe grupy 2 oraz rozwijać technologie uzyskiwania wysokomarżowych produktów naftowych, technologie produkcji biopaliw 2 i 3 generacji, a także opracowywać nowoczesne materiały budowlane.
Grupa Lotos angażuje się tez w projekt, który ma być kontynuacją realizowanego w 2014 r. studium generacji, ekspulsji, migracji i akumulacji węglowodorów z zastosowaniem zaawansowanych technologicznie narzędzi i technik modelowania procesów naftowych w działalności poszukiwawczej wraz z wykorzystaniem metod analitycznych skał i mediów złożowych pochodzących z basenu Morza Bałtyckiego.
Jednocześnie planowane na lata 2016 - 2017 projekty badawcze dotyczą możliwości intensyfikacji wydobycia ropy ze złoża B3 i zastosowania innowacyjnych metod przetwarzania i interpretacji danych sejsmicznych uzyskanych w ostatnich latach.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...