Data publikacji: 2018-09-28
Firma Clariant, światowy lider w dziedzinie specjalistycznych substancji chemicznych, wprowadził na rynek przełomowy składnik aktywny, znajdujący swoje docelowe zastosowanie w produktach do pielęgnacji skóry.
B-Circadin to produkty, których celem jest zwalczanie skutków związanych z uszkodzeniami skóry, spowodowanymi zaburzeniami rytmu dobowego skóry, często wywoływanymi przez czynniki stresogenne spotykane w życiu codziennym. Czynniki aktywne z grupy B-Circadin utrzymują istotną synchronizację cyklu dobowego skóry, poprawiając ogólny kolor skóry, cerę, zmniejszając obrzęki i cienie.
Prace nad wspomnianymi składnikami aktywnymi były inspirowane Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny z roku 2017, kiedy to została ona przyznana za odkrycie sposobu, w jaki mechanizmy molekularne kontrolują rytm dobowy. Clariant oraz jej partner w tym projekcie - spółka BioSpectrum wspólnie rozwinęli tę tematykę, zwłaszcza w kwestii odpowiedzi biologicznej na cykl krytyczny i to, co występuje, gdy jest on zakłócony.
Ciało człowieka jest regulowane zegarem biologicznym. To cykl dzienny i nocny kontroluje nasze zachowania fizjologiczne i metabolizm. On też syntetyzuje cząsteczki i hormony oraz reguluje nasze wzorce snu i apetyt. Chociaż komórki macierzyste są głównie regulowane przez mózg, to jednak mają one również swój własny rytm dobowy, regulujący główne reakcje biologiczne, o których wiadomo, że podążają za 24-godzinnym zegarem. Takie reakcje obejmują m.in. akwaporynę-3, która umożliwia transport wody i glicerolu zaangażowanych w utrzymywanie hydratacji naskórka. Dodatkowo komórki skóry posiadają swój skuteczny mechanizm detoksykacji nazywany szlakiem Nrf2, którego celem jest eliminacja wolnych rodników. Jest to jedna z najważniejszych dróg detoksykacji w organizmie, również regulowana rytmem dobowym. Aktywuje się on w sposób naturalny, gdy potrzebna jest ochrona. Wspomniany szlak odgrywa główną rolę w mechanizmie obrony przeciwutleniającej, który pomaga w detoksykacji skóry. Kiedy rytm dobowy komórek skóry ulega desynchronizacji i podlega zbyt dużemu stresowi, wówczas mechanizm obronny staje się przytłoczony, a szlak detoksykacji mniej wydajny.
- Stres, jetlag, nieregularne zmiany godzin pracy, intensywny styl życia, a nawet narażenie się na emisję światła niebieskiego z wszechobecnych urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy, tablety i telefony komórkowe, zakłócają zegar biologiczny organizmu. To prowadzi do deregulacji rytmu dobowego skóry. Skóra wykazuje oznaki zmęczenia i jest bardziej podatna na działanie czynników szkodliwych. B-Circadin to nasz odpowiedź i duży krok naprzód w rozwoju innowacyjnych składników chroniących skórę przed niekorzystnymi czynnikami związanymi ze współczesnym stylem życia - tłumaczy Alexandre Lapeyre, dyrektor ds. Globalnego Marketingu Technicznego w Clariant Active Ingredients.
B-Circadin jest ekstrahowany z rośliny Lespedeza Capitata, uprawianej i zbieranej w Korei Południowej, gdzie jest ona wykorzystywana ze względu na swoje silne właściwości lecznicze.
Roślina ta zawiera dwa kluczowe glikozylowane flawonoidy (karlinosid i izoschaferyd), które są bezpośrednio zaangażowane w proces utrzymujący prawidłowy cykl zegara dobowego. B-Circadin emuluje zdolność do resynchronizacji cyklu dobowego w komórkach skóry, w celu regulacji zależnych od rytmu funkcji biologicznych, takich jak skuteczność detoksykacji szlaku akwaporynowego 3 i Nrf2. Na unikalnym zsynchronizowanym modelu skóry, gdy eksponowano ją na światło niebieskie, jako czynnik stresogenny deregulując jej rytm dobowy zauważono, że istotne funkcje biologiczne zostały poprawione. B-Circadin blokuje również bezpośredni stres oksydacyjny wywołany niebieskim światłem emitowanym z ekranów cyfrowych.
W dwóch niezależnych badaniach klinicznych Clariant Active Ingredients zbadał wpływ rozregulowanego cyklu dobowego na właściwości skóry. W przypadku wolontariuszy pracujących w nocy, a więc z zaburzeniami rytmu biologicznego, na połowie twarzy zastosowano placebo, a na drugą połowę nałożono krem zawierający 3% B-Circadin. Badania trwały 28 dni. Już po tygodniu ochotnicy zauważyli, że ich cera uległa widocznej poprawie o ponad 17% w porównaniu do części twarzy, na którą nakładane było placebo. Po kolejnych czterech tygodniach poprawa była już 35%. W innym badaniu - znacznie krótszym, bo tylko czterodniowym - wolontariusze nakładali każdego dnia zarówno krem, jak i placebo. Podczas tego badania skóra była wystawiana na działanie nocy i światła niebieskiego z tabletów, w celu wywołania zaburzeń snu. Po czterech dniach kontur oczu został zauważalnie poprawiony, a opuchlizna zmniejszyła się, potwierdzając iż B-Circadin chroni zdrowie skóry.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...