Data publikacji: 2018-01-23
Rosnące zużycie poliuretanów w Azji sprawia, że jest to jeden z podstawowych kierunków rozwoju dla Grupy PCC Rokita. Spośród polskich spółek chemicznych to właśnie PCC Rokita jest tą, która najmocniej stawia na obecność na kontynencie azjatyckim.
W 2017 r. zużycie poliuretanów w Azji szacowane było na 6,2 mln ton, co stanowi ok. 48% łącznego globalnego zużycia. W ciągu kilku lat zarówno tonażowa konsumpcja tych tworzyw, jak i udział Azji zasadniczo wzrosły. Oto bowiem jeszcze w 2014 r. było to 5,2 mln ton i 45% udziału w światowym popycie, a w 2011 r. – 4,3 mln ton i 41%.
Ten wyraźny wzrost rynku chce zdyskontować PCC Rokita. Spółka przyznaje, iż stale poszukuje dalszych możliwości rozwoju, także poprzez ekspansję geograficzną, a najbardziej perspektywicznym kierunkiem rozwoju jest Azja.
W ocenie władz przedsiębiorstwa z Brzegu Dolnego, rynek chemiczny w Azji rozwija się bardzo dynamicznie w porównaniu z dojrzałym rynkiem europejskim, będącym dotąd głównym obszarem zbytu produktów Grupy. Azję zamieszkuje większość populacji naszego globu, tam też tkwi duży potencjał do wzrostu. Wraz z rozwojem gospodarki azjatyckiej następuje bogacenie się lokalnego społeczeństwa. Co za tym idzie zwiększa się potencjał konsumpcyjny, co bezpośrednio przekłada się na zapotrzebowanie na dobra zawierające produkty Grupy, w szczególności z segmentu Poliuretany. Przewagę konkurencyjną nad lokalnymi producentami azjatyckimi PCC Rokita chce osiągnąć poprzez wdrożenie swoich technologii, technik sprzedaży, wsparcia technicznego klienta, organizacji pracy, jak i praktyk zakupowych kluczowych surowców.
Efektem działań na rynku azjatyckim jest obecność PCC Rokity w Tajlandii od 2015 r. Odbywa się to poprzez spółkę handlową IRPC PCC utworzoną z IRPC Polyol. Drugim krokiem azjatyckiego rozwoju Grupy było podpisanie w grudniu 2016 r. umowy nabycia 25% udziałów spółki produkcyjnej IRPC Polyol, wytwarzającej poliole polieterowe, poliole poliestrowe oraz systemy poliuretanowe dostarczane głównie do szeroko pojętej branży budowlanej, a także chłodniczej, obuwniczej, meblarskiej. Inwestycja PCC Rokita w Tajlandii jest podyktowana chęcią zwiększenia zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych oraz ekspansji na nowe, perspektywiczne rynki.
Kolejnym działaniem związanym z zainteresowaniem PCC Rokita rynkiem azjatyckim było nawiązanie w lutym 2017 r. współpracy pomiędzy Elpis, czyli spółką zależną PCC Rokita i PCC Exol a Petronas Chemicals Group Berhad z siedzibą w Malezji. Kooperacja dotyczy projektu związanego z rozpoczęciem przygotowań do realizacji potencjalnej inwestycji produkcji oksyalkilatów w Malezji, jak również z realizacją inwestycji i prowadzeniem działalności w oparciu o inwestycję. To wstępny etap współpracy, a powodzenie projektu jest uzależnione od spełnienia wielu warunków, m.in. zgody na realizację projektu od stosownych instytucji (w tym urzędów antymonopolowych) bądź organów spółek (w tym rad nadzorczych), uzasadnienia ekonomicznego dla prowadzenia projektu czy pozyskania finansowania na jego realizację.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...