Data publikacji: 2020-06-30 / Autor: Mariusz Pełechaty, KODA Bots Sp. z o.o.
Wprowadzenie na polski rynek Asystenta Google to kolejny ważny krok w rozwoju interfejsów głosowych, który wyznacza także kierunek zmiany sposobu komunikacji firm i ich klientów.
W Polsce, każdego miesiąca, 18% użytkowników internetu korzysta z wyszukiwania głosowego. Firmy m.in. z branży kosmetycznej stają już dziś przed nowym wyzwaniem: zrozumieniem jak działa Asystent Google i w jaki sposób może on pomóc firmie w odpowiedzi na rosnące oczekiwania klientów.
Czym jest Asystent Google
Google Assistant to wirtualny asystent głosowy, dostępny na urządzeniach mobilnych i w inteligentnych domach, z których korzystają miliony gospodarstw na całym świecie. To typ chatbota sterowany głosem, podobnie jak Alexa Amazona, Cortana Microsoftu czy Siri Apple’a. Po uruchomieniu, słucha i wykonuje komendy wydane przez użytkowników. Ponad 80%[2] z nich korzysta z tego narzędzia przy pomocy smartfona, choć można go znaleźć na ponad 500 milionach urządzeń: inteligentnych głośnikach, telewizorach, samochodach, zegarkach i urządzeniach IoT. Asystent Google jest obecnie dostępny w 80 krajach i 30 językach.
Najważniejsze funkcje Asystenta Google
Asystent Google to jeden z najbardziej wszechstronnych asystentów głosowych. Oferuje rozwiązania niedostępne w innych narzędziach tego typu, dzięki którym firmy skutecznie automatyzują komunikację z klientami.
1. Pozwala rozpoznawać profile głosowe
Asystent Google może rozpoznawać różne osoby na podstawie ich profili głosowych. Dostosowuje dzięki temu swoje reakcje do odpowiedzi. Żaden inny system nie oferuje jeszcze tej funkcji.
2. Rozumie kontekst
Asystent Google dostosowuje kontekst dla konkretnej komendy. Pozwala mu to zrozumieć cel pytania i tym samym odpowiednio na nie odpowiedzieć.
3. Ułatwia zarządzanie procesami komunikacji
Asystent Google może obsługiwać wiele poleceń jednocześnie, oferując spersonalizowane odpowiedzi w czasie rzeczywistym na podstawie zaktualizowanych informacji.
Wszystko to przyczynia się do przyspieszenia kontaktu klienta z firmą. Capgemini prognozuje, że aż 40% klientów w ciągu najbliższych trzech lat wykorzysta rozwiązania głosowe zamiast aplikacji lub stron internetowych w skróceniu komunikacji z firmami. Asystent Google to obecnie najszybszy sposób na pozyskanie wartościowych informacji. Odpowiada na pytania dotyczące produktów i usług. Pozwala na dokonywanie zakupów poprzez rozmowę z botem. Może dzielić się wskazówkami i inspirować. Równocześnie polepsza doświadczenie konsumentów, a pracownikom pomaga w zwiększeniu wydajności i usprawnianiu codziennych obowiązków.
Polskie firmy mogą zintegrować się z Asystentem Google poprzez platformę Actions on Google. Umożliwia ona stworzenie akcji (komendy głosowej), którą może następnie wywołać każdy z użytkowników Asystenta i w ten nowy sposób wejść w interakcję głosową z daną marką.
Automatyzacja komunikacji w różnych obszarach
Gartner przewiduje, że asystenci głosowi odzyskają do 6,2 miliarda godzin pracy. Dzięki wykorzystaniu mechanizmów automatyzujących komunikację firmy mogą skrócić czas potrzebny na rozwiązanie problemów, dając pracownikom więcej czasu na pracę nad klientem i dostarczanie konsumentom spersonalizowanych i użytecznych treści na temat produktów i usług.
Najważniejsze korzyści Asystenta Google obejmują zarówno wspomniane obniżenie kosztów pracy, możliwość uzyskania pomocy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, jak i outsourcing powtarzalnych zadań do wirtualnego asystenta. Dzięki temu rozwiązaniu firmy mogą zgłębić także takie elementy komunikacji, jak personalizacja, rekomendacje i wykorzystanie zgromadzonych danych w celu ulepszenia, a nawet stworzenia nowych linii produktów lub treści na podstawie tego, o co pytają najczęściej klienci.
CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY JEST W NR 2/2020 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...