Data publikacji: 2013-04-20
Wystartowała zapowiadana od dawna budowa elektrociepłowni spółki Anwil we Włocławku. Tym samym powstanie największa elektrociepłownia gazowo-parowa w Polsce. PKN Orlen, właściciel Anwilu, wykłada na projekt 1,4 mld zł.
Nowy blok o mocy ok. 470 MWe będzie wytwarzał ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli tzw. kogeneracji. To w tej chwili najbardziej efektywny sposób produkcji przyjazny środowisku naturalnemu. Przewidywany termin oddania włocławskiej inwestycji do eksploatacji to koniec 2015 r.
Inwestycja we Włocławku jest flagowym projektem PKN Orlen związanym ze strategią energetyczną koncernu. Kluczową zaletą projektu jest kogeneracja, która w istotny sposób podnosi sprawność procesu produkcji energii i ciepła. Blok całkowicie pokryje zapotrzebowanie Anwilu na energię elektryczną i będzie podstawowym źródłem pary technologicznej dla włocławskiego zakładu. Blisko połowa z 470 MWe wytwarzanej energii trafi na rynek zewnętrzny, a elektrownia będzie zużywała 0,6-0,7 mld m3 gazu ziemnego rocznie.
Jak informuje w swoim komunikacie PKN Orlen, roczna produkcja energii elektrycznej powstającego bloku w przełożeniu na odbiorców indywidualnych pokrywałaby zapotrzebowanie kilkuset tysięcy domów w Polsce, natomiast godzinowe zużycie gazu odpowiada pracy ok. 65 tys. kuchenek gazowych.
- Sprzyjająca lokalizacji inwestycji we Włocławku jest bliskość sieci Gaz-System oraz położenie sieci elektroenergetycznej PSE Operator. Bliskość zakładów Anwil, a zatem istniejąca infrastruktura, umożliwiła nam zoptymalizowanie nakładów inwestycyjnych – ocenia Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. - Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie technologii opartej o gaz ziemny, ponieważ jest to surowiec przyjazny dla środowiska i korzystny z punktu widzenia emisji CO2. Również biorąc pod uwagę nasze obecne zaangażowanie w poszukiwania gazu łupkowego, wybór był oczywisty. Budowa elektrowni we Włocławku jest ważnym elementem planowanego przez nas rozwoju segmentu energetyki, jako jednego z filarów nowej pięcioletniej strategii.
Sercem włocławskiej elektrowni będzie tzw. Power Train, czyli turbina gazowa o masie ok. 330 ton, połączona z generatorem o wadze ok. 420 ton i ponad 350 tonową turbiną parową, co stanowi najbardziej skomplikowany technologicznie element elektrowni.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...