Data publikacji: 2017-01-19
ANWIL poinformował o podejmowanych przez siebie działaniach, które maja na celu utrzymanie właściwego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony zdrowia pracowników.
Jak podkreślają władze spółki z Włocławka, bezpieczeństwo techniczne oraz poprawa warunków na stanowiskach pracy jest w ANWIL-u kwestią priorytetową. Dlatego stale nadzorowany jest poziom stężenia i natężeń czynników szkodliwych na stanowiskach pracy. Badania dokonywane metodą dozymetrii indywidualnej wskazują, że nie są przekraczane normatywy higieniczne. Tylko sporadycznie mają miejsca przekroczenia najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN) hałasu. W tych przypadkach stosuje się działania zmierzające do ograniczenia narażenia pracowników na hałas.
Bezpieczeństwo pracy, pożarowe i techniczne gwarantowane ma być poprzez najnowocześniejsze technologie i rozwiązania techniczne. Na obowiązujący w ANWIL-u system bezpieczeństwa składają się także środki techniczne oraz procedury organizacyjne uruchamiane w sytuacjach awaryjnych.
Kluczowe znaczenie jest przypisywane działaniom zapobiegawczym oraz korygującym. Spółka realizuje wiele inicjatyw, zwiększających świadomość i praktyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, wykraczających poza obowiązkowe szkolenia BHP. Od maja 2011 r. realizowany jest program Bezpieczny ANWIL, skierowany do wszystkich pracowników. Ma także miejsce program „Zgłoś zagrożenie”, mający na celu poprawę warunków pracy poprzez zgłaszanie wszelkich zagrożeń na terenie zakładu przez pracowników. Tylko w 2015 r. zgłoszono 371 zagrożeń, z czego wyeliminowanych zostało 344 zagrożenia.
Ważną rolę w systemie bezpieczeństwa odgrywa Zakładowa Straż Pożarna, wyposażona w nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy. W bazie szkoleniowo-treningowej doświadczenie zdobywają także ratownicy chemiczni.
Osobną kwestią wpływającą na bezpieczeństwo firmy jest troska o transport, czyli istotną część działalności w branży chemicznej. ANWIL jest członkiem SPOT, czyli systemu informowania i świadczenia pomocy technicznej w przypadku awarii lub wypadków drogowych z wyrobami chemicznymi.
Włocławski producent nawozów i polichlorku winylu jest też kontrolowany przez Państwową Inspekcję Pracy, m.in. w oparciu o wytyczne do jej przeprowadzenia opracowane przez GIP w Warszawie.
Ponadto spółka podkreśla, że równolegle z działaniami na rzecz bezpieczeństwa w miejscu pracy stara się monitorować zdrowie pracowników, poddając ich badaniom profilaktycznym. Korzysta z nich blisko tysiąc osób rocznie. Częstotliwość i metodyka badań uzależniona jest od czynników powodujących narażenie lub uciążliwości wynikające z wykonywanej pracy. W tym celu wykonywane są badania audiometryczne. Wszystkie osoby, które pracują w narażeniu na związki ołowiu mają wykonywane badania profilaktyczne raz w roku: badanie poziomu ołowiu we krwi, morfologię, badania biochemiczne. W ramach medycyny pracy wykonywane są również konsultacje u lekarzy specjalistów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...