Data publikacji: 2014-08-21
Jaka przyszłość dla Ciechu, Synthosu i Grupy Azoty? W ocenie Moniki Kalwasińskej, analityk Domu Maklerskiego PKO BP przed każdą ze spółek duże wyzwania, które odbiją się na notowaniach giełdowych.
- Po ogłoszeniu wezwania na akcje Ciechu spółka pozyskała inwestora w postaci KI Chemistry i obecnie jest w trakcie opracowania strategii, która określi nowe plany inwestycyjne oraz źródła ich finansowania. Dopóki brakuje szczegółów trudno stwierdzić, jaką wartość może wnieść nowy akcjonariusz do spółki. Bazując jednak na istniejących mocach w spółce oraz jej planach w segmencie sodowym, trudno na chwilę obecną oczekiwać znaczącej poprawy wyników – tłumaczy w rozmowie z „Chemia i Biznes” Monika Kalwasińska.
Wskazuje, że rynek sody kalcynowanej w Europie, to rynek nasycony i dojrzały, z dynamiką wzrostu zaledwie kilku procent rocznie, co nie pozwala na szybki rozwój spółki. Bardzo słaby wzrost popytu wraz nadpodażą mocy produkcyjnych cały czas powoduje utrzymywanie się presji konkurencyjnej. Ostatnie lata upłynęły w Ciechu pod znakiem restrukturyzacji, która skutkowała poprawą rentowności operacyjnej i refinansowaniem zadłużenia. Niemniej jego poziom jest nadal wysoki i hamuje organiczny wzrost spółki. Dlatego też bez zastrzyku środków finansowych i biorąc pod uwagę koniunkturę na rynku sody, oczekiwać należy umiarkowanej poprawy wyników w Ciechu, co w połączeniu z wysoką wyceną spółki powoduje, iż nie należy ona do atrakcyjnych okazji inwestycyjnych.
W przypadku Synthosu perspektywy związane z zachowaniem kursu akcji zależą w dużej mierze od rynku butadienu oraz rynku sprzedaży opon. Pierwsze półrocze 2014 r. zweryfikowało wcześniejsze oczekiwania, co do tempa odbudowy popytu na rynku opon oraz wzrostu cen kauczuków. Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom popyt nie okazał się na tyle silny, aby wywołać trwały trend wzrostowy na rynku kauczuków.
- Mimo utrzymującej się stagnacji Synthos broni się jednak dzięki kombinacji kilku czynników w postaci m.in. wyższej sprzedaży wolumenowej kauczuków PBR w bieżącym roku, większym udziale sprzedaży kontraktowej w stosunku do sprzedaży spotowej oraz niższym cenom surowca używanego do produkcji butadienu w porównaniu do 2013 r. W przypadku wzrostu cen kauczuków i butadienu w spółce zadziała efekt dźwigni operacyjnej, co powinno mieć pozytywne przełożenie na notowania Synthosu. Na razie najprawdopodobniej notowania akcji firmy pozostaną w trendzie horyzontalnym. Z kolei w średnim terminie perspektywy wzrostu są optymistyczne ze względu na rozbudowę portfela produktowego w kierunku sprzedaży innowacyjnych produktów, jak kauczuki polibutadienowe na katalizatorze neodymowym czy też typu SSBR. Wszystko to pozwoli na wzrost wartości dla akcjonariuszy – twierdzi Monika Kalwasińska.
Zdaniem analityk DM PKO BP, wyniki Grupy Azoty ze względu na osłabienie koniunktury na rynku nawozów pozostają z kolei pod presją. Dodatkowo, na skutek rosnących mocy produkcyjnych na świecie oraz rewolucji łupkowej w USA, zmienia się układ sił w globalnym przemyśle chemicznym. Nadpodaż produktów w połączeniu z osłabieniem popytu powoduje presję na uzyskiwane marże i pogorszenie wyników finansowych.
- W przypadku Grupy Azoty tempo poprawy wyników nie nadąża za wzrostem kursu akcji, co skutkuje wysoką wyceną i spadkiem atrakcyjności inwestycyjnej. Wyniki w segmencie nawozowym będą w kolejnych kwartałach pod presją ze względu na pogorszenie relacji cen skupu zbóż do cen nawozów. W średnim terminie zagrożeniem jest rosnąca podaż mocy produkcyjnych mocznika na świecie i wzrost presji konkurencyjnej wśród producentów nawozów – mówi Monika Kalwasińska, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.
Dodaje przy tym, iż bieżący rok przyniósł lekką poprawę na rynku poliamidów, co umożliwiło ograniczenie strat w segmencie tworzyw, ale sytuacja nadal pozostaje trudna. Dlatego też, jeżeli uwzględni się niesprzyjające otoczenie rynkowe, powolne tempo poprawy wyników oraz wysoką wycenę spółki, to akcje Grupy Azoty powinny pozostawać w trendzie spadkowym aż do momentu wyraźnych oznak poprawy koniunktury na nawozy, a co za tym idzie poprawy wyników finansowych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...