Data publikacji: 2018-10-24 / Autor: Anna Kuczyńska, APN Cosmetics
Konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na składniki zawarte w produktach, szczególnie te definiowane jako naturalne.
Niejednokrotnie też szukają informacji na ich temat, co czasami prowadzi do błędnych wniosków wysnuwanych na podstawie nierzetelnych informacji publikowanych w internecie. Konserwantom przypisuje się wiele niekorzystnych cech, takich jak wywoływanie alergii, podrażnień, a nawet działanie kancerogenne. Niektórzy twierdzą, że konserwanty są niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci.
Konserwanty i ich funkcje
Podatność kosmetyków na zakażenie drobnoustrojami zmusza do włączania do ich receptury substancji konserwujących. Kosmetyki na bazie wody, z dużą zawartością substancji aktywnych, ekstraktów i protein są doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów. Już na etapie wytwarzania preparatu może być on narażony na zanieczyszczenia pierwotne, czyli takie, które mogą zdarzyć się podczas procesu produkcyjnego. Zanieczyszczenia wtórne powstają podczas codziennego użytkowania kosmetyku, na przykład przy kontakcie ze skórą, zanieczyszczeniami z powietrza lub środowiska, w którym przebywa produkt gotowy.
Zakażony kosmetyk może być źródłem wielu niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji. Preparat może być pożywką dla bakterii, takich jak paciorkowce, gronkowce, laseczki, grzyby, pleśnie, które niosą ze sobą ryzyko miejscowych
zakażeń, zapaleń skóry. Złe zabezpieczenie kosmetyków do skóry szczególnie wrażliwej, np. do okolic oczu, może być powodem zapalenia spojówek, bądź ich owrzodzeń.
Destabilizacja masy produktu to kolejny ważny aspekt źle dobranego konserwantu lub jego braku. Zepsuty preparat zmienia swoje cechy sensoryczne: kolor, zapach, konsystencję. Mogą wytworzyć się pęcherzyki powietrza, a w wyniku fermentacji lub rozkładu amin zmianie może ulec także pH produktu.
Pożądane cechy konserwantu
Lista konserwantów dozwolonych do stosowania w preparatach kosmetycznych kurczy się ze względu na coraz to ostrzejsze ograniczenia i zakazy ich stosowania. Istotny jest także fakt, że konsumenci zasięgają wiedzy i porad z różnych, nie zawsze rzetelnych źródeł, gdzie często są niesłusznie demonizowane poszczególne konserwanty. Dotyczy to głównie parabenów – skutecznych konserwantów, których dozowanie aktualnie jest ściśle kontrolowane.
Największe wątpliwości, co do bezpieczeństwa stosowania wzbudzają obecnie formaldehyd i jego donory, na przykład Methylisothiazolinone, DMDM Hydantoin czy Diazolidinyl Urea. Kontrowersje dotyczą też bardzo popularnego fenoksyetanolu, który jest szeroko i chętnie stosowany we wszystkich kategoriach preparatów kosmetycznych.
Dobry konserwant winien spełniać kilka podstawowych funkcji:
Każdy konserwant powinien być indywidualnie dostosowany do preparatu. Trzeba wziąć także pod uwagę skład kosmetyku, rodzaj i wielkość jego opakowania. Najmniej narażone na zakażenie są kosmetyki w opakowaniach airless, ze względu na małą styczność z potencjalnie zanieczyszczoną skórą. Najbardziej podatne na zakażenie są preparaty w słoikach – zakażenie może nastąpić po kontakcie ze skórą oraz jest większe prawdopodobieństwo zakażenia mikroorganizmami z powietrza.
Łagodne konserwanty
W kosmetyce naturalnej są dozwolone następujące konserwanty: alkohol benzylowy, oraz kwasy: benzoesowy, dehydrooctowy, salicylowy, sorbowy i sole tych kwasów. Są to substancje uważane za łagodne i bezpieczne dla środowiska.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 3/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...