Data publikacji: 2012-02-16
Spółka AkzoNobel podjęła dalsze kroki umacniające jej pozycję na światowym rynku kwasu monochlorooctowego (MCA). Niedawno uruchomiła swój rozbudowany zakład produkcji MCA w Delfzijl (Holandia), którego obecna zdolność produkcyjna wynosi ponad 100 tys. t/r. Jednocześnie spółka postanowiła dodatkowo zwiększyć zdolność produkcyjną zakładu w Taixing (Chiny) do poziomu 100 tys. t/r.
- Inwestycje te ukazują nasze silne zaangażowanie w realizację strategii zrównoważonego wzrostu AkzoNobel i podkreślają nasze dążenie do zaspokojenia popytu na światowym rynku MCA - stwierdził Jürgen Baune, dyrektor naczelny jednostki produkcji MCA AkzoNobel. - Zwiększona zdolność produkcyjna zostanie wykorzystana do rozwoju spółki AkzoNobel przy obecnej bazie klientów, a ponadto umocni jej konkurencyjność przez wykorzystanie jej zintegrowanych globalnych platform MCA, składających się z największych zakładów produkcji MCA na świecie. Naszym głównym celem jest zaspokajanie rosnącego zapotrzebowania użytkowników końcowych na kwas monochlorooctowy o wysokim poziomie czystości, na głównych rynkach, takich jak produkcja środków chemicznych wykorzystywanych w rolnictwie, karboksymetylocelulozy (CMC), środków powierzchniowo czynnych i kwasu tioglikolowego – dodał.
W 2002 r. AkzoNobel otworzyła w Taixing zakład produkcyjny MCA, którego zdolności wytwórcze w chwili uruchomienia wynosiły 25 tys. t/r. Od tego czasu jego zdolność produkcyjna była stale podnoszona w celu zaspokojenia potrzeb szybko rozwijającego się rynku chińskiego. Na początku roku 2010 możliwości produkcyjne wynosiły już 60 tys. t/r. W odpowiedzi na dalszy znaczny rozwój rynku w Chinach i w regionie Azji i Pacyfiku spółka AkzoNobel postanowiła ostatnio zwiększyć zdolność produkcyjną swojego zakładu w Chinach do poziomu 100 tys. t/r.
Z kolei w 2006 r. spółka otworzyła zakład produkcji MCA w Delfzijl o zdolności wytwórczej wynoszacej 70 tys. t/r. Od czasu uruchomienia całkowicie zintegrowanego zakładu produkcji MCA jego zdolność produkcyjna była stale zwiększana przy zastosowaniu metodologii optymalizacji procesów Lean Six Sigma. Testy wydajności przeprowadzone pod koniec 2011 roku potwierdziły faktyczny wzrost zdolności produkcyjnej do poziomu ponad 100 tys. t/R.
Oba zakłady będą produkować na potrzeby światowego rynku MCA, którego zapotrzebowanie szacuje się na 650 tys. t/r. Baune kontynuuje: - Sądzimy, że rozwój tych dwóch zakładów jeszcze bardziej zwiększy naszą konkurencyjność na rynku światowym. Ich najnowocześniejsze zastrzeżone technologie i najwyższe normy BHP pozwalają nam obniżyć koszty produkcji, a przy tym ograniczyć do minimum negatywny wpływ na środowisko. Wyraźnie widać, że oprócz kosztów, zarówno bezpieczeństwo użytkowania produktów, jak i zrównoważony wzrost stają się coraz ważniejsze dla naszych klientów.
Ciągły proces produkcyjny pozwala uzyskać szeroką gamę MCA o wysokiej i jednolitej jakości, a w przypadku potrzeby przy bardzo niewielkich poziomach głównego produktu ubocznego - DCA.
Oprócz zakładów w Delfzijl i Taixing spółka AkzoNobel obsługuje zakłady produkcji MCA w USA i Japonii przez Denak - joint venture AkzoNobel i Denki Kagaku Kogyo K.K., w którym obie spółki posiadają po 50% udziałów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...