Data publikacji: 2018-12-12
Koncern AkzoNobel zdradza, w jaki sposób jej rozwiązania przyczyniają się do wsparcia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska w Indiach i Chinach, czyli najludniejszych państwach świata. Podobne rozwiązania z racji problemów środowiskowych będą zapewne w perspektywie czasu stosowane także na polskim rynku.
Podczas gdy gospodarka Indii rozwija się w tempie 7,5% rocznie, to jednak mieszkańcy tego kraju narażeni sią na coraz bardziej zanieczyszczone powietrze. Najnowszy raport WHO z maja 2018 roku, wskazuje, że 10 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie znajduje się właśnie w Indiach. W Europie sytuacja również nie jest najlepsza. Według danych WHO, wśród 20 najbardziej zanieczyszczonych miast Starego Kontynentu 16 znajduje się w Polsce. Co gorsza, NIK szacuje, że niektórym polskim regionom, przy zastosowaniu dzisiejszych mechanizmów, walka ze smogiem może zająć nawet 100 lat. Stąd ambicją globalnych koncernów chemicznych jest opracowywanie rozwiązań, które ten proces uczyniłyby łatwiejszym.
AkzoNobel opracował właśnie specjalną farbę oczyszczającą powietrze, która może degradować duże zanieczyszczenia atmosferyczne, w skład których wchodzą takie związki, jak tlenki azotu i tlenki siarki. Te związki nie dość, że same wpływają negatywnie na zdrowie, to dodatkowo przyczyniają się do powstawania cząstek pyłu PM2,5, które mogą wnikać głęboko do płuc i krwi, powodując udary, choroby serca, raka płuc i infekcje dróg oddechowych. Tymczasem farba dzięki swoim właściwościom generuje rodniki, które mogą rozkładać te zanieczyszczenia. Obecnie firma pracuje nad jeszcze innymi interesującymi rozwiązaniami, które mają pomóc w poprawie jakości powietrza i zmniejszeniu emisji lotnych związków organicznych.
Od dłuższego czasu koncern wdraża również program Waterway, którego celem jest przejście produktów do pielęgnacji drewna i metalu, z takich, które oparte są na rozpuszczalnikach na takie, których bazą jest woda, a które nadal cechuje równie wysoka jakość i efektywność.
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Chiny są jednym z największych konsumentów energii na świecie. Jej produkcja w głównej mierze opiera się na węglu, a to ma ogromny wpływ na jakość powietrza. Podobnie sytuacja wygląda w Polsce. Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu, w pierwszym kwartale 2017 r. produkcja energii elektrycznej z węgla stanowiła 80% ogólnej produkcji energii elektrycznej w Polsce.
W tym obszarze AkzoNobel stworzył specjalne powłoki elewacyjne, które pozwalają jeszcze lepiej izolować wnętrza budynków przed wpływem zewnętrznych temperatur. Dzięki temu, w okresie wzmożonych upałów chronione są przed przegrzaniem, zimą natomiast zatrzymują ciepło. W ten sposób potrzebne jest mniej energii, aby utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz domu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...