Data publikacji: 2014-01-24
Koncern Air Products dostarczy technologię do wydobycia gazu ziemnego na potrzeby projektu jamalskiego w Rosji.
Air Products, światowy lider w dostarczaniu technologii i sprzętu do wydobycia gazu ziemnego, podpisał umowę z konsorcjum firm Technip i Jamal Gas Corporation, której celem jest wdrożenie i uruchomienie jamalskiego projektu skraplania gazu ziemnego (LNG). Budowany na Półwyspie Jamalskim zakład to największa instalacja produkująca i eksportująca gaz ziemny w Rosji.
Air Products dostarczy trzy kriogeniczne wymienniki ciepła MCR, które będą wykorzystywane na głównym etapie procesu skraplania oziębionej propanem mieszanki chłodzącej. Każda z jednostek wyprodukuje 5,5 mln ton skroplonego gazu rocznie. Całkowita roczna wydajność instalacji składającej się z trzech linii do skraplania i oczyszczania gazu ziemnego wyniesie 16,5 mln ton rocznie.
- Jest to największy projekt tego typu zlokalizowany w strefie arktycznej oraz najdalej na świecie położony na północ zakład produkujący gaz ziemny. W związku z tym musieliśmy stawić czoła wyzwaniom związanym z jego odległym położeniem i z dużymi wahaniami temperatury w tym regionie. Wliczając Rosję, nasza technologia do skraplania gazu ziemnego stosowana jest już w 17 państwach na całym świecie – powiedział Jim Solomon, dyrektor ds. LNG w firmie Air Products.
Skroplony gaz ziemny pochodzący z projektu Jamał LNG będzie wykorzystywany głównie do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię ze strony państw azjatyckich oraz z obszaru Pacyfiku.
Większość całkowitej światowej produkcji skroplonego gazu ziemnego wytwarzana jest przy zastosowaniu technologii Air Products. Firma zaprojektowała, wyprodukowała i wyeksportowała już ponad 100 spiralnych wymienników ciepła przeznaczonych dla projektów LNG na całym świecie. Dostarcza też technologię i sprzęt do procesów skraplania gazu ziemnego. Znajdują one zastosowanie w dużych zakładach eksportujących surowiec, małych i średnich wytwórniach LNG, pływających wytwórniach skroplonego gazu ziemnego oraz instalacjach do magazynowania i regazyfikacji tego surowca. Firmom wydobywającym gaz ziemny Air Products dostarcza azot oraz systemy do membranowego osuszania gazu, które są stosowane na platformach wiertniczych. Przewoźnikom skroplonego gazu ziemnego zapewnia natomiast m.in. suche generatory gazów obojętnych oraz okrętowe i naziemne membranowe systemy do wytwarzania azotu, a także kriogeniczne systemy do wytwarzania azotu dla terminali odbiorczych gazu ziemnego oraz instalacji zapewniających odbiór skroplonego gazu ziemnego w podstawie.
Jamał LNG jest spółką joint venture, w której 80% udziałów posiada OAO Novatek, a 20% należy do Total. Według standardów Systemu Zarządzania Zasobami Ropy Naftowej, potwierdzone zasoby gazu ziemnego złoża Południowy Tambej zostały oszacowane na 907 mld m3. Projekt Jamał LNG wymaga także wybudowania infrastruktury transportowej, włączają port morski oraz lotnisko w pobliżu miejscowości Sabetta, w północno-wschodniej części Półwyspu Jamalskiego.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...