Data publikacji: 2019-03-07
Firma Air Products sfinalizowała proces przejęcia spółki ACP Europe (ACP), największego niezależnego producenta dwutlenku węgla w Europie. Przejęcie będzie miało też wpływ na polski rynek gazów technicznych. Z tego względu Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył pewne zobowiązania, które muszą by c zrealizowane, by transakcja została zamknięta.
ACP oferuje szeroką gamę gazów technicznych, wykorzystywanych w różnorodnych zastosowaniach, m. in. w produkcji napojów, przemyśle chemicznym, spożywczym i ogrodnictwie. Firma zatrudnia ponad 120 pracowników i posiada na terenie Europy cztery zakłady produkcji ciekłego CO2 (kolejny znajduje się w budowie) oraz dwa zakłady produkcji suchego lodu. Działa produkcyjnie także w naszym kraju. Air Products to z kolei globalny dostawca gazów technicznych. Od 75 lat dostarcza gazy atmosferyczne i procesowe oraz urządzenia wykorzystywane przez przemysł rafineryjny, petrochemiczny, metalurgiczny, elektroniczny, wytwórczy, spożywczy i napojowy.
Teraz Air Products sfinalizował proces nabycia swojego konkurenta, ale pod pewnymi warunkami ustalonymi przez UOKiK, które mają mieć zastosowanie do polskiego rynku.
- Oceniłem, że gdyby ta transakcja została zrealizowana bez żadnych warunków, to zagroziłaby konkurencji. Nie mogłem się na to zgodzić, ponieważ ucierpiałyby firmy, które potrzebują ciekłego CO2 i konsumenci. Gdy ktoś ma duży udział w rynku, to mógłby podnosić ceny. W efekcie dla odbiorców podrożałby ciekły dwutlenek węgla, a dla konsumentów napoje gazowane. W rękach Air Products mogłaby się znaleźć ponad połowa rynku produkcji i wprowadzania do obrotu ciekłego CO2. To znacznie więcej niż udział największego konkurenta tej firmy. Miałaby też znacznie wyższe moce produkcyjne. W związku z tym niezbędne było nałożenie na uczestników koncentracji warunków, które gwarantują, że nie wystąpią takie negatywne skutki – powiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Pierwszy z warunków jest taki, iż w terminie wyznaczonym przez prezesa Urzędu Air Products sprzeda aktywa produkcyjne, które umożliwią produkcję CO2 w ilościach nie mniejszych niż 76 650 ton. Dzięki temu siła rynkowa tej firmy nie będzie zagrażać konkurencji. Aktywa produkcyjne musi kupić niezależny inwestor, spoza grupy Air Products. Ostatecznie zaakceptuje go prezes UOKiK. Nie dotyczy to najstarszej linii produkcyjnej we Włocławku, chyba że zostanie unowocześniona. Prezes Urzędu może zmienić ten warunek poprzez zwolnienie Air Products z obowiązku sprzedaży aktywów produkcyjnych, jeżeli jakiś niezależny od Air Products przedsiębiorca rozpocznie w Polsce budowę nowej instalacji do produkcji minimum 153 tys. ton CO2 rocznie.
Po drugie, Air Products zaproponuje polskim odbiorcom hurtowym przedłużenie umów. Nie będzie też odmawiać sprzedaży ciekłego CO2 bez obiektywnego uzasadnienia.
Po trzecie, firma nie będzie stosowała dla polskich odbiorców hurtowych cen wyższych niż maksymalna, ustalona według specjalnego wzoru. W efekcie, w czasie realizacji warunku, ceny nie wzrosną.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...