Data publikacji: 2018-05-18
Koncern Air Liquide poinformował, że od początku tego roku uruchomił już trzy nowe instalacje do produkcji biometanu. Powstały one w Stanach Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii.
Dzięki tym inwestycjom spółka podwoiła swoją zdolność produkcyjną biometanu, która obecnie wynosi 60 MW, co odpowiada 500 GWh w okresie całego roku produkcji. W ciągu ostatnich czterech lat koncern zainwestował ok. 100 milionów euro w produkcję biometanu. Obecnie posiada 10 jednostek produkcyjnych na całym świecie, przeznaczonych do oczyszczania biogazu i przekształcenia go w biometan, a następnie zatłaczania do sieci przesyłu gazu ziemnego.
Trzy nowe jednostki produkcji biometanu uruchomione przez Air Liquide znajdują się w Stanach Zjednoczonych (Walnut, Mississippi), we Francji (Cestas, niedaleko Bordeaux) oraz w Wielkiej Brytanii (Northwick, w pobliżu Birmingham).
Nowa jednostka produkcji biometanu w Stanach Zjednoczonych znajduje się na składowisku Northeast Mississippi Landfill (NEML). Jest to pierwsza jednostka na wielką skalę zbudowana przez Air Liquide w Stanach Zjednoczonych. Oczyszcza ona biogaz, który powstaje w zakładach przetwarzania odpadów z gospodarstw domowych i przekształca go w biometan.
W Europie jednostki oczyszczają biogaz z odpadów z gospodarstw rolnych i przekształcają go w biometan. Część tego biometanu jest stosowana w pojazdach napędzanych biogeneracyjnym NGV (Natural Gas for Vehicles) - czystym, o pochodzeniu niekopalnym paliwem, nie emitującym drobnych cząstek stałych.
Firma Air Liquide opracowała ponadto technologie i posiada doświadczenie w całym łańcuchu biometanu: od oczyszczania biogazu i jego przekształcenia w biometan, zatłaczania do sieci gazowej we współpracy z lokalnymi podmiotami, skraplania, do jego dystrybucji do stacji tankowania pojazdów czystymi paliwami bio-NGV.
- Uruchomienie nowych jednostek produkcji biometanu zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, ilustruje silny wzrost na nowych rynkach związanych z transformacją energii. Przekształcając biogaz wytwarzany z odpadów w biometan przy użyciu opatentowanych technologii separacji i oczyszczania, Air Liquide przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy jakości powietrza – powiedział François Darchis, starszy wiceprezes, członek Komitetu Wykonawczego Grupy Air Liquide.
Biogaz powstaje podczas przetwarzania odpadowej biomasy (pochodzącej z rolnictwa, gospodarstw domowych oraz odpadów przemysłowych). Technologia oczyszczania biogazu opiera się na zastosowaniu produkowanych przez Air Liquide opatentowanych membran polimerowych. W wyniku wydajnej technologii separacji biogazu powstaje biometan, który może być zatłaczany do sieci przesyłu gazu ziemnego. Stosowany jako paliwo w pojazdach, biogaz lub biometan jest również nazywany bio-NGV (Natural Gas Vehicles).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...