Data publikacji: 2018-01-31 / Autor: Łukasz Pyzioł, Orkla Care SA
Oscar Wilde powiedział „35 lat to dobry wiek. Londyn pełen jest kobiet, które od dawna mają 35 lat”. Ten cytat z przymrużeniem oka opisuje związek pomiędzy upływającym czasem a urodą.
Dziś jednak Londyn wygląda nieco inaczej. Widać w nim pokolenie milenialsów urodzonych w latach 1980-2000, dotychczas postrzeganych przez przemysł kosmetyczny jako „miłośnicy piękna”. I to nie sekret, że wiele marek właśnie na milenialsach skupiało swoje działania marketingowe, postrzegając ich jako „żyłę złota”. Dziś pomiędzy milenialsami coraz częściej spotykane są ich aktywne mamy i babcie, uczestniczące w życiu zawodowym i społecznym. Pokolenie „baby boomers” coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w społeczeństwie.
Dzisiejsze 50-60+-latki, aktywne zawodowo, ze stabilną sytuacją ekonomiczną, chcą i mogą czuć się oraz wyglądać dobrze. W odróżnieniu od swoich wnuczek mają ustalone nawyki pielęgnacyjne i znacznie większe doświadczenie w dobieraniu produktów. Kierują się opinią przyjaciółek, nie śledzą Instagrama, nie są tak zainteresowane eksperymentowaniem i pogonią za trendami, jak milenialsi. Większość z nich przyznaje, że kupując produkty w kategorii beauty, uzupełnia braki w swojej kosmetyczce o dotychczas stosowane kosmetyki. To dobra wiadomość dla marek, którym udało się zbudować lojalność konsumentów z tej grupy. Warto jeszcze wspomnieć, że oprócz przywiązania i lojalności, konsumentki te cenią jakość i preferują raczej produkty markowe.
Potrzeby i oczekiwania „baby boomers”
To, co niezwykle istotne to fakt, że połowa z konsumentek pokolenia „baby boomers” używa kosmetyków by dobrze wyglądać, nie oczekując odwrócenia czasu i odmłodzenia. Chcą, aby produkty adresowane do nich skupiały się na bieżących potrzebach ich skóry: nawilżeniu, ochronie, odżywieniu, delikatności. Tylko co trzecia osoba zainteresowana jest deklaracjami dotyczącymi odmłodzenia.
A jakie są potrzeby skóry „baby boomers”? Proces starzenia się skóry rozpoczyna się w chwili osiągnięcia dojrzałości. Niektóre czynniki środowiskowe mogą go przyspieszać. Starzenie się skóry jest więc wypadkową procesu o podłożu genetycznym i wpływu czynników zewnątrzpochodnych. Wśród procesów o podłożu genetycznym wymienia się teorie skracania telomerów, zaprogramowanej apoptozy i gerontogenów. Wśród teorii starzenia o podłożu naturalnym należy wymienić również wpływ zaburzeń biochemicznych oraz wpływ zmian w gospodarce hormonalnej na skórę. W efekcie zachodzących w organizmie zmian w obrębie skóry dochodzi do:
Równocześnie skóra podlega także procesom indukowanym przez bodźce zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska, wolne rodniki. Te procesy, określane mianem „premature aging”, „accelerated aging”, „photoaging” mają wspólny mianownik – zmiany inicjowane przez czynnik zewnętrzny kumulują się z wiekiem i wyraźnie widoczne są na skórze dojrzałej.
Wydatnie ją osłabiają, powodując:
Nasilenie zmian jest indywidualne i zależy od zdolności do regeneracji. Obszary występowania zmian powodowanych przez czynniki wewnętrzne i zewnętrzne pokrywają się, co jeszcze pogarsza stan m.in. naskórka, naczyń krwionośnych i włókien podporowych. Badania wskazują, że w wyniku starzenia pogorszeniu ulega ukrwienie i gęstość skóry, spada ilość kolagenu, wzrasta pH skóry i zmniejsza się zdolność buforująca na jej powierzchni.
Podsumowując, spektrum objawów starzenia widocznych i odczuwalnych na skórze konsumentek z grupy określanej mianem „baby boomers” jest szerokie i bardzo zróżnicowane. Doświadczenie konsumentek i ich wiedza dotycząca produktów są mocno ugruntowane. W ostatnim czasie zarysowała się wyraźna odpowiedź przemysłu na tak zdefiniowane zapotrzebowanie.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 4/2017 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...