Data publikacji: 2017-04-05
25 lat istnienia świętuje Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Z tej okazji odbyła się specjalna konferencja „Szanse i zagrożenia dla polskiej branży kosmetycznej – 4 lata po wejściu w życie Rozporządzenia Kosmetycznego”.
W spotkaniu wzięły udział m.in. Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Elżbieta Bieńkowska, polski komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu Przedsiębiorczości i MŚP.
- Przemysł kosmetyczny, zarówno w Polsce, jak i w Europie jest bardzo ważny. Dużo eksportuje, tworzy nowe miejsca pracy i jest bardzo innowacyjny. Jest traktowany jako jeden z priorytetów Komisji Europejskiej – przyznała komisarz Bieńkowska.
- Jest to bez wątpienia istotny, dynamicznie rozwijający się sektor polskiej gospodarki, dysponujący ogromnym potencjałem w zakresie innowacyjnych rozwiązań. Pomimo, że polski rynek kosmetyczny zaliczany jest do jednego z najbardziej rozdrobnionych, to jednak wypracował on sobie na przestrzeni ostatnich lat stabilną pozycję w Unii Europejskiej – pokreśliła z kolei wiceminister Emilewicz.
O początkach Stowarzyszenia mówiła Małgorzata Wadzińska, przewodnicząca zarządu: - W obliczu ogromnej liczby aktów legislacyjnych, o których wiadomo było, że będą w przyszłości musiały być dostosowane do legislacji Unii Europejskie, producenci kosmetyków i detergentów dostrzegli na początku lat 90. potrzebę, aby wspólne dla obydwu branż sprawy - szczególnie legislacyjne - rozwiązywać razem. Pamiętajmy, że Polska oficjalny wniosek o rozpoczęcie negocjacji umowy o stowarzyszeniu ze Wspólnotą Europejską złożyła już w 1991 r. Nasze Stowarzyszenie powstało rok później – przyznała Małgorzata Wadzińska.
Podczas jubileuszowej konferencji jej uczestnicy rozmawiali m.in. na temat spraw ważnych dla branży, które jednak nie wymagają już prawnych regulacji, ponieważ bezpieczeństwo produktów zapewnia obecna legislacja lub dobrowolne działania przemysłu. Jednym z przykładów takich kwestii są deklaracje marketingowe.
- Komisja Europejska sporządziła sprawozdanie dotyczące kosmetycznych deklaracji marketingowych, które potwierdziło skuteczność samoregulacji. Deklaracje w przemyśle kosmetycznym były w ponad 90% przypadków zgodne z obowiązującym prawem. Jest to ważne, ponieważ potwierdza, iż samoregulacja chroni naszą zdolność do innowacji – stwierdził John Chave, dyrektor generalny Cosmetics Europe, do którego należy Stowarzyszenie.
Członkowie Polskiego Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego to uznani producenci i dystrybutorzy, a także sieci handlowe, dostawcy surowców oraz inne firmy współpracujące z branżą kosmetyczną i detergentową. Dzięki przynależności do Stowarzyszenia zyskali wpływ na funkcjonowanie branży kosmetycznej i środków czystości – w Polsce i Unii Europejskiej. PSPKiD jest jedyną organizacją w naszym kraju działającą w oparciu o synergię przemysłu kosmetycznego i środków czystości. Reprezentuje ponad 300 marek kosmetycznych i detergentowych. W firmach członkowskich pracuje ok. 100 tys. osób. Przynależność do Stowarzyszenia gwarantuje m.in. dostęp do aktualnej wiedzy eksperckiej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...