Data publikacji: 2019-10-24
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło konkurs „Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska”. Jego budżet to 200 mln zł.
Konkurs z programu Szybka Ścieżka skierowany jest do przedsiębiorstw, konsorcjów przedsiębiorstw, konsorcjów naukowo-przemysłowych (składających się z maksymalnie trzech podmiotów, w tym minimum jednego przedsiębiorstwa i minimum jednej jednostki naukowej). Celem konkursu są badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe (ewentualnie uzupełnione o prace przedwdrożeniowe), których efektem będzie opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej. Wnioski w konkursie można składać do 14 stycznia 2020 r.
Obszar badawczy konkursu obejmuje cztery tematy:
Każdy z czterech wymienionych obszarów badawczych zawiera szczegółowe wskazania, które mogą stać się przedmiotem zainteresowania podejmujących prace badawczo – rozwojowe.
W pierwszym z obszarów chodzić będzie zatem m.in. o opracowanie koncepcji wytwarzania innowacyjnych bionawozów wzbogaconych mikrobiologicznie oraz ocenę efektów ich zastosowania w uprawach roślin i w mikrobiologicznej stymulacji żyzności i produktywności gleb; opracowanie sposobu łączenia nawozów z nośnikami i pożytecznymi mikroorganizmami o działaniu biostymulującym i ochronnym; opracowanie sposobu wprowadzania kwasów humusowych i innych nośników pożytecznych mikroorganizmów, pozbawionych szkodliwych substancji, umożliwiających utrzymanie wysokiej liczebności i przeżywalności pożytecznych mikroorganizmów w bionawozach.
Rozwijający technologię nawozów wzbogacanych w funkcjonalne dodatki mogą się z kolei skupić np. na opracowaniu koncepcji wytwarzania nawozów zawierających funkcjonalne dodatki, takie jak inhibitory ureazy i nitryfikacji, mikroelementy, biostymulatory, biodegradowalne otoczki w tym polimery; czy też na opracowaniu sposobu wytwarzania materiałów biodegradowalnych na otoczki nawozowe lub też opracowaniu formulacji nawozowych i koncepcji łączenia nawozów z funkcjonalnymi dodatkami.
W rozwoju technologii nawozów organicznych i organiczno-mineralnych do poprawy jakości gleb oraz wzrostu i rozwoju roślin rzecz będzie polegać m.in. na opracowaniu koncepcji wytwarzania nawozów organicznych i organiczno-mineralnych; opracowaniu założeń projektu stworzenia krajowej bazy danych zawierającej dostępne materiały organiczne do wytwarzania nawozów, albo na opracowaniu technologii wytwarzania kwasów humusowych, huminowych i innych substancji organicznych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...